PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016. Fundusze unijne: Samorządy potrafią po nie sięgać, ale czy dobrze wykorzystać?

  • JM    22 września 2016 - 15:16
Wschodni Kongres Gospodarczy 2016. Fundusze unijne: Samorządy potrafią po nie sięgać, ale czy dobrze wykorzystać?
Kraj rozwija się dzięki aktywności swoich obywateli, a środki z Unii Europejskiej same w sobie nie dadzą Polsce wzrostu gospodarczego (fot.fotolia)

• Dzięki samorządom województw Polska najlepiej wykorzystywała środki unijne. Jako kraj mamy najmniej zwrotów - podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
• Środki z Unii Europejskiej same w sobie nie dadzą Polsce wzrostu gospodarczego - zauważa ekonomista Witold Orłowski.
Polska Wschodnia w perspektywie unijnej 2014-2020 chce inwestować w przedsiębiorczość i innowacyjność.

Czytaj też: Jak zatrzymać młodych w regionie? Region inwestuje w przedsiębiorczość i szkolnictwo

Do tej pory wykorzystywanie środków unijnych przez polskie samorządy było najbardziej skuteczne w całej UE. – Jako kraj mamy najmniej zwrotów. Pokazaliśmy, że potrafimy kreować politykę spójności – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Jak podkreśla jednak ekonomista Witold Orłowski, kraj rozwija się dzięki aktywności swoich obywateli, a środki z Unii Europejskiej same w sobie nie dadzą Polsce wzrostu gospodarczego.

– To nie od unijnych pieniędzy Polska Wschodnia ma się rozwijać. To są pieniądze, które mają odblokować rozwój, usunąć bariery, ale to mieszkańcy, przedsiębiorcy są za to odpowiedzialni – mówi Orłowski, co podchwycił też na twitterze dziennikarz serwisu Portalsamorzadowy.pl:

Artykuł powstał podczas debaty „Unijne fundusze w Polsce Wschodniej. Jak równamy do „starej” Europy: Co zawdzięczamy sobie, a co Brukseli”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Uczciwości deficyt, 2016-09-23 10:39:47

    Natürlich - wpolityce.pl/swiat/309344-realia-brukseli-unijna-komisarz-wykanczala-polskie-stocznie-i-prowadzila-interesy-w-raju-podatkowym