PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodnia Polska dobrze wdraża

  • JL    25 marca 2010 - 08:20
Wschodnia Polska dobrze wdraża

Komitet monitorujący program „Rozwój Polski wschodniej” ocenił, że postępy w jego wdrażaniu pozwalają z optymizmem spojrzeć na najbliższe miesiące.
Wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman, otwierając 23 marca VIII posiedzenie komitetu, powiedział, że resort podpisał umowy o dofinansowanie na około jedną trzecią dostępnych funduszy. Oznacza to, że korzystający z nich realizują projekty warte ok. 3 mld zł. Część z nich zostanie zakończona jeszcze w tym roku.

Według stanu z 28 lutego 2010 r. zatwierdzono 90 wniosków. Podpisano 84 umowy o dofinansowanie, a podmiotom realizującym inwestycje wypłacono niemal pół miliarda złotych. Sukcesem jest zakończenie pierwszych projektów polegających na przygotowaniu terenów pod inwestycje. Resort uruchomił także duże płatności dla transportu publicznego, m.in. w Białymstoku. W lutym ministerstwo zaktualizowano listę projektów indywidualnych programu. Usunęło z niej sześć inwestycji, a w dwóch zmieniło zakres rzeczowy.

W tym roku przeprowadzonych zostanie kilka istotnych badań oceniających m.in. realizację programu pod kątem osiągnięcia jego celów oraz przestrzegania zasady równości szans i niedyskryminacji.

Resort zapewnia też, że realizacja projektu „Sieć szerokopasmowa Polski wschodniej” jest niezagrożona. Wiceminister Hetman zaznaczył, że prowadzone prace przygotowawcze stanowią warunek powodzenia inwestycji, do której Komisja Europejska przykłada szczególną wagę.

Dzięki programowi mieszkańcy Polski wschodniej uzyskają dostęp do nowoczesnych uczelni, poprawi się jakość transportu publicznego, a przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji profesjonalnie przygotowane tereny pod inwestycje. Zdaniem wiceministra Hetmana widać to już na przykładach Zambrowa i Ełku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.