PARTNER PORTALU
  • BGK

Wsparcie dla 12 małych miast

  • AZA    11 sierpnia 2010 - 13:02
Wsparcie dla 12 małych miast

Dwanaście miast z regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało dotacje z budżetu województwa ze specjalnego funduszu dla miast do 5 tysięcy mieszkańców. Wśród finansowanych przedsięwzięć jest np. przebudowa dwóch ulic w Kcyni, która wkrótce się rozpocznie.
Fundusz przeznaczony jest dla małych miast, których liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy. Jego zadaniem jest niwelowanie różnic między poziomem finansowania projektów w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P), a wielkością wsparcia jaką w tym zakresie oferuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Władze samorządowe województwa ustanowiły linię demarkacyjną określającą, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie mogą się ubiegać o dofinansowanie na rewitalizację w ramach RPO WK-P. Zamiast tego, wsparcie na ten cel mogą otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym maksymalna kwota dotacji wynosi 500 tysięcy złotych.

W przypadku 13 miast potencjalne wsparcie, jakie mogłyby one otrzymać w ramach RPO WK-P, byłoby wyższe niż kwota jaką uzyskały w ramach PROW. Ta potencjalna kwota dotacji obliczana jest na podstawie takich kryteriów jak liczba ludności, stopa bezrobocia oraz wskaźnik dochodów podatkowych i dlatego jest różna dla poszczególnych miejscowości.

- Dzięki temu funduszowi miejscowości korzystające ze wsparcia w ramach PROW dostaną takie same dofinansowanie, jakie dostałyby korzystając ze wsparcia w ramach RPO WK-P. Burmistrzowie miejscowości, którym przyznaliśmy dotacje już mogą wydawać te pieniądze. Realizacja inwestycji już trwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach tego mechanizmu władze Kcyni otrzymały z budżetu województwa 372 tysiące złotych dofinansowania na realizację zadania "Poprawa organizacji ruchu w Kcyni poprzez przebudowę ciągu pieszo-jezdnego ulic Ogrodowej i Libelta". Przedsięwzięcie zakłada modernizację 800 metrowego odcinka ulic (200 metrów ulicy Ogrodowej i 600 metrów ulicy Libelta) wraz z przebudową chodników, jezdni i zjazdów. Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg na realizację inwestycji.

- W ten sposób tworzy nam się bardzo ładny zakątek naszego miasta. Powstał nowy plac zabaw, wkrótce realizowane będzie tam zadanie inwestycyjne pod nazwą "Zagospodarowanie przestrzeni parku miejskiego w Kcyni na cele sportowo-rekreacyjne" również z dofinansowaniem ze środków pozabudżetowych, a mianowicie w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". Teraz zmodernizowana zostanie główna ulica dojazdowa prowadząca m.in. do domu kultury - podkreśla Burmistrz Kcyni Tomasz Szczepaniak.

Fundusz dla miast poniżej 5 tysięcy mieszkańców to drugi, po działającym od 2007 roku Funduszu Wsparcia, instrument wewnątrzregionalnej polityki spójności.
Jego budżet 2010 to 2,7 miliona złotych. Został podzielony między 12 miast (w przypadku trzynastego miasta - Izbicy Kujawskiej - różnica między RPO K-P a PROW wyniosła 2 tysiące zł), dla których przyporządkowanie do wsparcia z PROW oznacza realnie mniejsze pieniądze.

Ze wsparcia skorzystają: Lubraniec w powiecie włocławskim, Łasin w powiecie grudziądzkim, Kowal w powiecie włocławskim, Skępe w powiecie lipnowskim, Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim, Kowalewo Pomorskie w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Janowiec Wielkopolski w powiecie żnińskim, Mrocza w powiecie nakielskim, Łabiszyn w powiecie żnińskim, Piotrków Kujawski w powiecie radziejowskim, Brześć Kujawski w powiecie włocławskim i Kcynia w powiecie nakielskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.