PARTNER PORTALU
  • BGK

Wsparcie dla wiejskich hospicjów

  • lk    6 października 2010 - 16:56

30 proc. polskich hospicjów znajduje się na ternach wiejskich i w małych miastach. Placówki te mogą liczyć na pomoc Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Z okazji obchodzonego 9 października Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, zarząd Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej podsumował wyniki programu dotacyjnego dla hospicjów stacjonarnych na terenach wiejskich. Udzielane im wsparcie finansowe umożliwia rozwój tego rodzaju placówek na wsiach. 

Według szacunków, w Polsce funkcjonuje około 120 hospicjów stacjonarnych. Tylko 30 proc. z nich znajduje się na obszarach wiejskich, obejmujących wsie i miasta do 20 tysięcy mieszkańców. 

„Tereny wiejskie są szczególnie zaniedbane pod względem zapewnienia opieki paliatywnej osobom potrzebującym i niewątpliwie wymagają dodatkowego wsparcia finansowego. Dostrzegając ten problem, w 2008 roku zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego programu dotacyjnego dla hospicjów stacjonarnych, zlokalizowanych na obszarach wiejskich. Polega on na dotowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych, których celem jest rozwój już istniejących placówek bądź tworzenie nowych. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu przyczyniamy się do poprawy warunków przebywających w hospicjach osób” – mówi Marek Zagórski, prezes fundacji.

W ciągu dwóch lat działania programu, fundacja przeznaczyła na dotacje ponad 720 tys. zł. Do tej pory udzieliła wsparcia finansowego dziewięciu hospicjom. Przyznane placówkom fundusze zostały przeznaczone na remont pomieszczeń w obiekcie oraz zakup wyposażenia i sprzętu specjalistycznego, m.in. samochodu przystosowanego do przewozu pacjentów, łóżek rehabilitacyjnych, sprzętu EKG, defibrylatorów czy pomp infuzyjnych.

O dotacje mogą ubiegać się podmioty świadczące lub zamierzające świadczyć na terenach wiejskich opiekę paliatywno-hospicyjną. Muszą mieć one formę hospicjum stacjonarnego o wyodrębnionej strukturze organizacyjnej, w tym w szczególności hospicjów o statusie publicznych, jak i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.