PARTNER PORTALU
  • BGK

Wsparcie SSE w nowej perspektywie UE

  • AT    29 października 2013 - 11:29
Wsparcie SSE w nowej perspektywie UE

- W kolejnym okresie programowania wsparcie Specjalnych Stref Ekonomicznych będzie pośrednie - skierowane zostanie do podmiotów zlokalizowanych na ich terenie, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw - mówi wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.
Wiceminister przedstawiła informacje o inwestycjach w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) dofinansowanych z obecnego budżetu Unii Europejskiej, a więc Programów Innowacyjna Gospodarka  (PO IG), Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz programów regionalnych (RPO). Działania w ramach PO IG realizowane na terenie SSE, koncentrowały się na zwiększaniu ich atrakcyjności jako miejsc do lokowania inwestycji. 

Również PO RPW nie wspiera bezpośrednio stref, choć niektóre inwestycje były realizowane w ich pobliżu bądź też na ich obszarze.

- Dotyczy to na przykład projektów w zakresie budowy i uruchomienia parków przemysłowych oraz technologicznych, a także inkubatorów technologicznych, czy też przygotowania terenów pod inwestycje  - informuje wiceminister Wendel i dodaje, że na tego typu przedsięwzięcia, jak też na przygotowywanie kampanii promocyjnych strefy otrzymywały fundusze również z RPO.

Czytaj też: Trzeba poszerzać specjalne strefy ekonomiczne

- Wiele projektów poprawiających konkurencyjność polskiej gospodarki zrealizowano dzięki istniejącym na terenie SSE Instytucjom Otoczenia Biznesu. W ten sposób oferta stref skierowana jest do wszystkich firm, bez względu na ich wielkość - zaznacza wiceminister.

Odnosząc się do przyszłości, zwraca uwagę na podobieństwo zasad dotyczących wsparcia SSE teraz i po 2013 roku.

- W Inteligentnym Rozwoju, tak jak w PO IG, nie wyodrębniono instrumentu dedykowanego SSE, nie będą one także wyszególnione jako beneficjenci. Nie mniej jednak, podmioty nimi zarządzające będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na zasadach ogólnych - podkreśla Iwona Wendel.

Dodała, że także w Programie Polska Wschodnia, tak jak w jego poprzedniku, niektóre projekty będą zlokalizowane na terenie stref lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. - Sytuacja taka wystąpi w przypadku projektów realizowanych przez niektóre ośrodki innowacji, wskazane w programie jako beneficjenci jego I oraz II osi: Innowacyjna Polska Wschodnia oraz Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - wyjaśnia.

Z poziomu regionalnego Specjalne Strefy Ekonomiczne będą mogły korzystać ze wsparcia dedykowanego przedsiębiorstwom. W kontekście pomocy dla Instytucji Otoczenia Biznesu, w niewielkim stopniu finansowana będzie ich działalność. Fundusze Europejskie będą przeznaczane na profesjonalizację ich usług, rozwój inkubatorów technologicznych oraz projekty realizowane przez klastry.

- Ważną zasadą wydatkowania środków po 2013 r. będzie ich koncentracja na inwestycjach przynoszących realne korzyści gospodarcze, związane głównie z wewnętrznymi potencjałami regionów, czyli inteligentnymi specjalizacjami. Dlatego tak ważne jest efektywne zaplanowanie działań dla małych i średnich przedsiębiorstw, tak by były one ważnymi aktorami Regionalnych Systemów Innowacji oraz aby w przyszłości stały się konkurencyjne zarówno na krajowym jak i globalnym rynku - donosi wiceminister rozwoju regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.