PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspieramy małe miasta

  • AZA    28 września 2010 - 16:56

Trwa realizacja inwestycji w ramach uruchomionego w tym roku przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego specjalnego funduszu dla miast do 5 tysięcy mieszkańców.
Zakończyła się już realizacja dwóch pierwszych przedsięwzięć: budowa ulicy Czereśniowej w Mroczy oraz parkingu przy ulicy Jędrzejowskiego w Kowalu.

Dwanaście miast naszego regionu otrzymało wsparcie z budżetu województwa w ramach specjalnego funduszu dla miast do 5 tysięcy mieszkańców. To nowy, wprowadzony w życie przez samorząd województwa instrument wewnątrzregionalnej spójności, którym zniwelujemy różnice między poziomem finansowania z różnych źródeł miejskich programów rewitalizacyjnych.

Prawie 2,7 mln zł trafiło na realizację inwestycji związanych z rewitalizacją i zagospodarowaniem dostępnej mieszkańcom przestrzeni.

Fundusz przeznaczony jest dla małych miast, których liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy. Jego zadaniem jest niwelowanie różnic między poziomem finansowania projektów w zakresie rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P), a wielkością wsparcia jaką w tym zakresie oferuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Władze samorządowe województwa ustanowiły linię demarkacyjną określającą, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie mogą się ubiegać o dofinansowanie na rewitalizację w ramach RPO WK-P. Zamiast tego, wsparcie na ten cel mogą otrzymać w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym maksymalna kwota dotacji wynosi 500 tys. zł.

W przypadku 13 miast potencjalne wsparcie, jakie mogłyby one otrzymać w ramach RPO WK-P, byłoby wyższe niż kwota jaką uzyskały w ramach PROW. Ta potencjalna kwota dotacji obliczana jest na podstawie takich kryteriów jak liczba ludności, stopa bezrobocia oraz wskaźnik dochodów podatkowych idlatego jest różna dla poszczególnych miejscowości.

- Dzięki temu funduszowi miejscowości korzystające ze wsparcia w ramach PROW dostaną takie same dofinansowanie, jakie dostałyby korzystając ze wsparcia w ramach RPO WK-P - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do tej pory realizacja przedsięwzięć zakończyła się w gminach Mrocza i Kowal. W Mroczy powstał 284-metrowy odcinek ulicy Czereśniowej. Wartość tej inwestycji to 319 tys. zł, a wysokość dotacji to 239 tys. zł. W Kowalu przy ulicy Jędrzejewskiego zakończyła się budowa parkingu na 53 miejsca. Wartość tej inwestycji to 174 tys. zł a wielkość wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego to 130 tys. zł.

Ze wsparcia skorzystały:

* Lubraniec w powiecie włocławskim,
* Łasin w powiecie grudziądzkim,
* Kowal w powiecie włocławskim,
* Skępe w powiecie lipnowskim,
* Jabłonowo Pomorskie w powiecie brodnickim,
* Kowalewo Pomorskie w powiecie golubsko-dobrzyńskim,
* Janowiec Wielkopolski w powiecie żnińskim,
* Mrocza w powiecie nakielskim,
* Łabiszyn w powiecie żnińskim,
* Piotrków Kujawski w powiecie radziejowskim,
* Brześć Kujawski w powiecie włocławskim,
* Kcynia w powiecie nakielskim. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.