PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólne pomysły dla subregionu siedleckiego

  • pt    25 lutego 2014 - 15:33
 Wspólne pomysły dla subregionu siedleckiego

Władze Siedlec wraz z partnerami z subregionu wypracowały propozycję projektu wiodącego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Będzie to centrum przesiadkowe w Siedlcach oraz sieć dróg regionalnych.
Wspólne myślenie o całym subregionie – to propozycja nowego sposobu wykorzystania przez samorządy środków unijnych. Trwają właśnie prace nad ostatecznym kształtem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Mazowiecki marszałek spotkał się z samorządowcami z subregionu siedleckiego, by omówić wypracowane już projekty.

Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych.Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów.

Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas – w ramach otwartych konkursów.

Liderem RIT-u jest zawsze główne dla subregionu miasto. W tym przypadku władze Siedlec wraz z partnerami (władzami powiatów z tego subregionu) wypracowały propozycję projektu wiodącego. Dotyczy on  budowy centrum przesiadkowego w Siedlcach oraz sieci drogowych (połączeń drogowych z siecią TEN-T). Projekt zakłada m.in. budowę dworca wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę parkingu czy tunelu.

Spotkanie w urzędzie marszałkowskim pozwoliło samorządowcom z całego subregionu siedleckiego przedyskutować potrzebę rozszerzania partnerstwa w ramach RIT.

Wśród najważniejszych inwestycji, które według samorządowców wymagają unijnego wsparcia, są przede wszystkim projekty drogowe – szczególnie infrastruktura powiatowa i gminna. Ponieważ w dyskusji pojawiły się nowe pomysły, samorządowcy z całego subregionu mają spotkać się ponownie w celu wypracowania nowej, wspólnej koncepcji.

– Myślę, że takich spotkań pod egidą pana Marszałka nam brakuje. Spotkania te konsolidują ludzi odpowiedzialnych za samorządy, za nasze miejscowości. W trakcie tych spotkań wychodzą potrzeby, a jednocześnie orientujemy się, jakie mamy możliwości – powiedział prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.