PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólne projekty polskich i słowackich samorządów

  • PAP    29 czerwca 2011 - 12:18
Wspólne projekty polskich i słowackich samorządów

17 projektów na kwotę ponad 600 tys. euro będzie realizowanych przez samorządy i instytucje z Podkarpacia oraz słowackich partnerów. Wszystkie inicjatywy będą finansowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja.
Jeden z projektów, który uzyskał dofinansowanie, ma na celu poznanie specyfiki biznesu w Polsce i na Słowacji. Realizowany będzie przez Małopolski Instytut Gospodarczy w Rzeszowie, a partnerami będą Euroregion Karpaty Słowacja w Preszowie i International School o Management, także w Preszowie.

W ramach projektu zostanie sprawdzone, jak wyglądały inwestycje gospodarcze przed wejściem Polski i Słowacji do Unii Europejskiej; w pierwszych latach członkostwa (do 2008 r.) a także w latach 2008-2009, gdy zaczął się kryzys. W badaniach uwzględnione zostaną dwa regiony: Podkarpacie i kraj Preszowski na Słowacji. Zbadany też ma być wpływ wprowadzenia euro na Słowacji na inwestycje zagraniczne.

W ramach projektu powstaną również analizy polskich firm, które zainwestowały na Słowacji oraz przedsiębiorstw słowackich, które zainwestowały na Podkarpaciu. Efekty badań będą opublikowane w formie książki.

Wartość projektu pn. "Analiza porównawcza bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Kraju Preszowskim i na Podkarpaciu" wynosi niespełna 19 tys. euro.

Realizowane będą także m.in. polsko-słowackie projekty: "Szlakiem dziedzictwa kulturowego Przemyśl-Humenne" czy "Wielkie Granie. Polsko-Słowacka wymiana doświadczeń w dziedzinie sportu akademickiego oraz promocji aktywności fizycznej".

Głównym założeniem Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 jest rozwój obszarów przygranicznych Polski i Słowacji. Budżet programu wynosi ponad 185 mln euro.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.