PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca polsko-niemiecka podnosi konkurencyjność obszarów przygranicznych

  • AT    31 października 2013 - 07:28
Współpraca polsko-niemiecka podnosi konkurencyjność obszarów przygranicznych

- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego od lat współpracuje ze wschodnimi landami niemieckimi. Takie działania będą kontynuowane również w kolejnej perspektywie - poinformowała wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.
- Wyraźnie widzimy, że projekty realizowane wspólnie przez partnerów polskich i niemieckich przyczyniają się do rozwoju i podniesienia konkurencyjności obszarów przygranicznych - powiedziała Wendel podczas spotkania z Jörge-Uwe Hahnem, wicepremierem Hesji, ministrem sprawiedliwości oraz integracji europejskiej.

Przedsięwzięcia realizowane transgranicznie są ukierunkowane na poprawę współpracy gospodarczej, dialogu politycznego i międzykulturowego oraz zwiększanie konkurencyjności i atrakcyjności zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i społecznym. 

- Współpraca regionów ma duże znaczenie w unijnej polityce spójności. Powiązania powstałe w wyniku współpracy kilku szczebli i różnych partnerów: organizacji społecznych, instytucji naukowych czy przedsiębiorstw mogą być później wykorzystane również przy realizacji innych zadań - podkreśliła Iwona Wendel.

Następnie wiceminister omówiła dotychczasową współpracę województwa wielkopolskiego z Hesją.

- Stanowi ona bardzo dobry przykład relacji, która zbliża obywateli Unii Europejskiej w większym wymiarze, niż czynią to umowy międzypaństwowe - zaznaczyła i przypomniała, że kluczowym elementem tego partnerstwa była pomoc, jakiej Hesja udzieliła Wielkopolsce przed i tuż po akcesji Polski do UE w zakresie szkoleń pracowników mających odpowiadać za wdrażanie Funduszy Europejskich w regionie. - Zdobyta wiedza na temat pozyskiwania funduszy i realizowania projektów z ich dofinansowaniem sprawiła, że Wielkopolska jest jednym z liderów w wykorzystaniu środków unijnych - podsumowała Iwona Wendel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.