PARTNER PORTALU
  • BGK

Wstępne umowy na pierwsze projekty ZIT w świętokrzyskim

  • pt/pap    3 czerwca 2016 - 15:08
Wstępne umowy na pierwsze projekty ZIT w świętokrzyskim
Jednym z działań, na jakie samorządy będą mogły wydawać unijne pieniądze jest kompleksowa modernizacja energetyczna budynków (fot.zsz.brzeziny.pl)

• Jedenaście samorządów Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego będzie realizowało projekty termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, dzięki dofinansowaniu z UE tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
• To pierwsze przedsięwzięcia realizowane w ramach ZIT w świętokrzyskim.
Pre-umowy na realizację projektów dofinansowanych kwotą ok. 57,7 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, podpisali włodarze gmin i przedstawiciele zarządu regionu.

ZIT to nowy instrument współpracy samorządów. Chodzi w nim o tworzenie wspólnych projektów dla miast oraz otaczających je gmin, czyli tzw. obszarów funkcjonalnych. To także nowy model współpracy samorządów, które wspólnie z władzami województwa ustalają z jednej strony cele do osiągnięcia, a z drugiej inwestycje, jakie mają pomóc w ich realizacji.

Kielecki Obszar Funkcjonalny

W woj. świętokrzyskim przedsięwzięcia w ramach ZIT realizują samorządy skupione w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym (KOF) - to poza Kielcami 11 ościennych gmin.

Jednym z działań, na jakie samorządy będą mogły wydawać unijne pieniądze jest "Efektywność energetyczna w sektorze publicznym". Zaliczono w to projekty inwestycyjne, obejmujące kompleksową modernizację energetyczną kilkudziesięciu budynków. Łączna wartość planowanych przedsięwzięć to 70 mln zł.

Inwestycje dotyczą m.in. ocieplenia obiektów, wymiany w nich okien i drzwi, oświetlenia - na energooszczędne, przebudowy systemów grzewczych, klimatyzacji, wymiany dachów czy instalacji w nich urządzeń, wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Gmina Morawica zrealizuje przedsięwzięcia za ponad 5,4 mln zł; dotyczą one budynku Zespołu Szkół w Brzezinach i dawnego szpitalnego pawilonu w Morawicy. Pawilon o powierzchni 2,5 tys. metrów kw. przejdzie gruntowny remont i termomodernizację.

"To budynek położony w centrum miejscowości, który kupiliśmy od szpitala. Po remoncie zupełnie zmieni się jego funkcja. Na parterze będą siedziby organizacji pozarządowych, na pierwszym piętrze - zakład gospodarki komunalnej i ośrodek pomocy społecznej. Na najwyższej kondygnacji chcemy zlokalizować schronisko turystyczne dla młodzieży" - powiedział wójt Morawicy, Marian Buras. Dodał, że gminie byłoby trudno zrealizować inwestycję jedynie z własnych funduszy.

Zdaniem samorządowca dobrze, że w ramach RPO zarezerwowano pieniądze dedykowane konkretnemu obszarowi.

"Te pieniądze maja określony cel - chodzi o to by Kielecki Obszar Funkcjonalny połączyć i razem rozwijać. Granice administracyjne są granicami sztucznymi, jest wiele funkcji, które nas łączy z Kielcami, m.in. komunikacja miejska i fakt, że wiele osób u nas mieszka, a pracuje i uczy się w stolicy regionu" - ocenił Buras.

Ponad 10 mln zł - to wartość inwestycji, które zrealizuje samorząd Kielc. Chodzi o termomodernizacje budynków z lat 60. i 70. XX wieku - obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 28, budynków Zespołu Szkół Informatycznych oraz Przedszkola Samorządowego nr 28.

Samorząd Kielc koordynuje działania KOF. Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Miasta Mieczysław Pastuszko przypomniał, że priorytety zapisane w strategii ZIT mówią o tym, w jakim kierunku obszar funkcjonalny Kielc powinien się rozwijać.

"Mówią jaki najważniejsze istotne cele i cechy tego obszaru, będą wpływały na podnoszenie konkurencyjności Kielc i ościennych gmin" - zauważył.

Wspólne cele

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.