PARTNER PORTALU
  • BGK

Wstrzymanie wypłaty z UE bez wpływu na budżet

  • PAP    11 lutego 2013 - 13:13

Wstrzymanie - w związku z nieprawidłowościami przy przetargach drogowych - wypłaty pieniędzy z UE dla Polski nie powinno mieć wpływu na poziom deficytu budżetowego oraz płynność budżetu środków europejskich - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.
Resort finansów wskazał, że w trakcie przygotowywania ustawy budżetowej ministerstwo bierze pod uwagę prawo Komisji Europejskiej do wstrzymania płatności państwu członkowskiemu. Poza tym w swoich prognozach i planach MF zawsze dąży do zapewnienia płynności finansowania programów europejskich, przy jednoczesnym minimalizowaniu jakiegokolwiek zagrożenia dla budżetu państwa.

"Wstrzymanie refundacji z KE nie powinno mieć wpływu dla budżetu i deficytu budżetowego, ponieważ wedle posiadanych obecnie przez stronę Polską informacji, KE powinna odblokować refundacje jeszcze w tym roku. Zatem chwilowe wstrzymanie przekazywania środków nie spowoduje braku płynności budżetu środków europejskich, ponieważ jest on projektowany w ujęciu rocznym" - napisano.

Chodzi o 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej, których refundację wstrzymała KE argumentując, że przy inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości. KE zapowiedziała, że dopóki nie będą one wyjaśnione, to nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty to ok. 4 mld euro.

Czytaj też:  MRR liczy na szybkie odkręcenie unijnego kurka na drogi

W informacji resortu wyjaśniono, że w budżecie środków europejskich na rok 2012 zaplanowano dochody w wysokości 72 mld 570 mln 113 tys. zł, natomiast w roku 2013 w wysokości 81 mld 403 mln 652 tys. zł. Kwoty te są powiązane z wydatkami dokonywanym w ramach poszczególnych programów operacyjnych, związanych z realizacją projektów finansowanych ze środków UE.

"W trakcie planowania dochodów oraz wydatków budżetu środków europejskich na dany rok, MF bierze pod uwagę długofalową analizę przewidywanego tempa realizacji projektów współfinansowanych ze środków europejskich. W trakcie przygotowywania projekcji finansowych, zarówno pod katem dochodów jak i wydatków, brano pod uwagę analizę poszczególnych etapów wdrażania programów operacyjnych" - napisano.

"Ponadto analizowano skalę środków, jaka została przyznana Polsce w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013, jak również możliwości finansowe budżetu państwa, oraz potencjalne możliwości instytucjonalne systemu wdrażania środków europejskich tak, aby osiągnąć zakładany poziom dochodów oraz wydatków i nie przekroczyć deficytu BSE (budżetu środków europejskich) zapisanego w ustawie budżetowej" - dodano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.