PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydajemy coraz więcej unijnej kasy

  • Rzeczpospolita    18 grudnia 2009 - 02:37
Wydajemy coraz więcej unijnej kasy

Polska wyda w tym roku 22,5 mld zł unijnych dotacji. O dwie trzecie więcej niż w 2008 r.
Wraz z naszym wkładem dzięki funduszom Unii Europejskiej w tym roku realizowaliśmy projekty warte 35 mld zł – wyliczyła „Rzeczpospolita”. Najbardziej widoczne są inwestycje infrastrukturalne – drogi, wodociągi czy kanalizacje. Eksperci podkreślają, że te 35 mld zł, czyli około 3 proc. PKB, pozytywnie wpłynęło na naszą gospodarkę.

„Ale nie przesadzajmy, nie tylko dzięki pomocy z UE udało się nam uniknąć recesji. Na wzrost PKB wpłynęły też inwestycje sektora prywatnego, popyt konsumpcyjny czy zbawienny wpływ słabego złotego na handel zagraniczny” – powiedział „Rzeczpospolitej” Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Fundusze unijne mają też ciemną stronę. Do każdego euro z budżetu dokładamy co najmniej 15 eurocentów. Ale korzyści z inwestycji przeważają nad zagrożeniami dla finansów publicznych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chwali się, że przekroczy plany na ten rok o 4 proc. Nie wszystko jednak poszło jak po maśle. Z danych resortu wynika, że założonych celów nie osiągną programy „Innowacyjna gospodarka”, „Rozwój Polski wschodniej” czy kilka programów regionalnych na przykład w woj. podkarpackim czy zachodniopomorskim. Ministerstwo zakłada, że w przyszłym roku wydamy 29 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.