PARTNER PORTALU
  • BGK

"Wyjście poza PKB". Potrzebny nowy podział funduszy unijnych po 2020 r.

  • AW    5 października 2015 - 19:01
"Wyjście poza PKB". Potrzebny nowy podział funduszy unijnych po 2020 r.
Marek Woźniak podkreślał zalety policentrycznego modelu rozwoju regionalnego (fot.wielkopolska.eu)

Przydział środków z funduszy strukturalnych po 2020 roku nie może być oparty wyłącznie na PKB na mieszkańca - podkreślali członkowie komisji COTER Komitet Regionów, w którym uczestniczył marszałek wielkopolski Marek Woźniak. Wskazywał też na rolę małych i średnich miast w zapewnianiu bardziej zrównoważonego rozwoju UE.
W piątkowej (2 października) debacie nt. rozwoju terytorialnego samorządowcy skupili się przede wszystkim na tym jaka powinna być wizja tego rozwoju do 2050 r.

Rola małych i średnich miast w rozwoju Europy

Podkreślali wielokrotnie, że Unia Europejska jest zróżnicowana terytorialnie, a jej poszczególne obszary stoją przed różnymi wyzwaniami i dysponują zróżnicowanym potencjałem.

Z tego względu konieczne jest, aby Unia zaczęła dostosowywać swoje strategie do potrzeb i możliwości konkretnych samorządów, dzięki czemu osiągnięte zostaną lepsze rezultaty, a działania będą bardziej skuteczne.

Zalety takiego policentrycznego modelu rozwoju regionalnego marszałek Woźniak podkreślał już w swojej opinii „Ulepszenie wdrażania Agendy Terytorialnej Unii Europejskiej 2020”, którą Komitet Regionów przyjął w kwietniu tego roku. W dokumencie M. Woźniak wskazywał ponadto na rolę małych i średnich miast w zapewnianiu bardziej zrównoważonego rozwoju. Na tę kwestię zwracali również uwagę w piątkowej debacie samorządowcy podkreślając, że aż 56% miast w UE liczy od 5 tys. do 100 tys. mieszkańców.

"Gołe" PKB to za mało

Ważnym elementem posiedzenia była również kwestia wskaźników wykorzystywanych do mierzenia rozwoju terytorialnego. Członkowie wzywali do „wyjścia poza PKB”, ponieważ zastosowanie tylko tego jednego wskaźnika ekonomicznego nie oddaje w pełni rzeczywistości.

Proponowali np. wzbogacenie listy o wskaźniki społeczne, środowiskowe, oraz inne, dzięki czemu możliwy byłby pomiar postępu obejmujący aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe. To, co mierzymy, wpływa na to, co robimy – argumentowali członkowie komisji COTER.

Podkreślali, że przydział środków z funduszy strukturalnych po 2020 roku nie może być oparty wyłącznie na PKB na mieszkańca. Biorący udział w debacie przedstawiciel Komisji Europejskiej odniósł się z rezerwą do propozycji poszerzenia listy wskaźników, natomiast przedstawiciel Eurostatu (urząd statystyczny UE) podkreślił, że pozytywnie ocenia dyskusję dotyczącą „wyjścia poza PKB”.

Przypomnijmy, o nowe negocjacje z Eurostarem zabiega województwo mazowieckie. Chodzi o nowy podział statystyczny, tak by część Mazowsza pozostała w grupie NUTS-2 kwalifikujących się jako regiony słabiej rozwinięte

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.