PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzmacniać rolę regionów w procesie decyzyjnym w UE

  • PAP    25 kwietnia 2014 - 15:57

Będę promować uczestnictwo władz regionalnych i lokalnych w procesie decyzyjnym w UE - zadeklarował w piątek w Poznaniu kandydat EPL na szefa KE Jean-Claude Juncker. Zapewnił, że jako przewodniczący Komisji Europejskiej będzie chciał Europy bliższej ludziom.
W Poznaniu w piątek odbywa się szczyt regionalnych przywódców politycznych Europejskiej Partii Ludowej, w skład której wchodzą też PO i PSL. W spotkaniu bierze udział m.in. szef PO premier Donald Tusk.Kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu zapowiedział wzmacnianie roli regionów w podejmowanych w Brukseli decyzjach. Podkreślił wagę międzypaństwowej solidarności, potrzebę wzmacniania gospodarki, inwestycji w innowacyjność i szkolnictwo. Wskazał też na problemy związane z sytuacją na Ukrainie.

Jak zapewnił, dołoży wszelkich starań, by Europejska Partia Ludowa wygrała najbliższe wybory europejskie.

"Jako przewodniczący KE będę promować uczestnictwo władz regionalnych i lokalnych w procesie decyzyjnym. Będę walczyć, by rola Komitetu Regionów w tym procesie była większa. To właśnie regiony Europy są miejscem, gdzie mamy bezpośredni kontakt z ludźmi, możemy wysłuchać ich obaw" - powiedział.

Jak podkreślił, jego osiemnastoletnia praca na stanowisku premiera niewielkiego Luksemburga nauczyła go, że bezpośredni kontakt z obywatelami jest dla polityka kluczowy. Zapewnił, że pragnie UE, która "będzie działać zdecydowanie w wielkich sprawach i nie będzie odgrywać tak istotnej roli w kwestiach, które można rozwiązać na poziomie lokalnym".

"Dla mnie nie ma dobrej Północy i złego Południa, starej i nowej Europy, płatników netto i odbiorców funduszy unijnych. Dla mnie istotna jest Europa zjednoczona, taką Europę będę budować" - powiedział.

"Będę przewodniczącym każdego regionu w Europie, dlatego tutaj w Poznaniu przyjmiemy manifest +Europa, jakiej potrzebujemy. Europa, jakiej chcemy. Lepsza Europa+. Podkreśla on, jak istotne jest podejmowanie decyzji blisko ludzi. Kiedy zostanę przewodniczącym, będę kierował się zasadami tego manifestu" - zadeklarował Juncker.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.