PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzorcowa dwunastka

  • PAP    4 listopada 2010 - 14:58
Wzorcowa dwunastka

12 województw, które najlepiej wydawały fundusze unijne i w nagrodę otrzyma kolejne pieniądze z Krajowej Rezerwy Wykonania - poinformowała w czwartek w Szczecinie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Krajowa Rezerwa Wykonania to pula pieniędzy, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy najlepiej gospodarujące środkami unijnymi województwa, aby je nagrodzić i zmotywować. Do podziału jest 512 mln euro.

- Do końca roku zapadną decyzję po ile poszczególne województwa dostaną, zależy to od tego, jak bardzo przekroczyły stawiany próg 20 proc. wykorzystania środków unijnych na lata 2007-2013 - powiedziała Bieńkowska.

Poszczególne województwa mogą dostać od 5,5 do 67 mln euro. - Zachodniopomorskie wykorzystało ponad 20 proc. środków - wydało 167 mln euro z ponad 835 mln euro - powiedział Marcin Szmit z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Minister Bieńkowska podkreśliła, że Polska jest jednym z krajów najlepiej wydających pieniądze w ramach polityki spójności. - Stworzenie Krajowej Rezerwy Wykonania, jako instrumentu motywującego samorządy, dało dobre efekty - powiedziała.

Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na dodatkowe pieniądze mogą liczyć: Opolskie, Wielkopolskie, Lubuskie, Pomorskie, Dolnośląskie, Małopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Podlaskie i  Zachodniopomorskie. Lubelskie, Śląskie, Warmińsko-Mazurskie, Mazowieckie mają czas do końca roku, by przekroczyć próg 20 proc. wykonania programu i również dostać dodatkowe pieniądze. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.