PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzrosło dofinansowanie dla warmińsko-mazurskich inwestycji

  • pt/pap    26 lutego 2016 - 14:45
Wzrosło dofinansowanie dla warmińsko-mazurskich inwestycji
50 mln zł z unijnego wsparcia pozostała do rozdysponowania między samorządy Warmii i Mazur (fot.fotolia.pl)

• 50 mln zł z unijnego wsparcia pozostała do rozdysponowania między samorządy Warmii i Mazur, które realizowały inwestycje infrastrukturalne z Programu Regionalnego 2007-20013.
• Dotyczy to tak zwanych projektów kluczowych, które otrzymały dotacje poza konkursami.
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przedstawiciele samorządów miast Ostródy, Iławy i Pasłęka oraz powiatów ostródzkiego i iławskiego podpisali z marszałkiem warmińsko-mazurskim umowy dotyczące zwiększenia dofinansowania z 85 proc. do 90 proc.

Zwiększenie dofinansowania inwestycji było możliwe dzięki wysokiemu kursowi euro. Podpisane w piątek umowy dotyczą rozdysponowania między samorządy kwoty 8,2 mln zł. Oszczędności dotyczące wszystkich projektów kluczowych dla rozwoju regionu wynoszą 50 mln zł.

Powiat iławski z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13 przebudował drogę powiatową w Iławie za 9 mln zł ale dzięki wysokiemu kursowi euro poziom dofinansowania wzrósł do 7,7 mln zł.

Gmina miejska Iława wybudowała obwodnicę miasta za 35 mln zł z czego dofinansowanie po podniesieniu do 90 proc. wzrosło do 31,4 mln zł. Drugi projekt - dotyczący zagospodarowania turystycznego nabrzeży jeziora Jeziorak kosztował 14,3 mln zł. Dofinansowanie inwestycji wzrosło do 90 proc. czyli do kwoty 11,7 mln zł.

Burmistrz Iławy Adam Żyliński powiedział, że dzięki zwiększeniu dofinansowania unijnego, w budżecie samorządu, którego wysokość wynosi 100 mln zł, pozostanie 4,3 mln zł.

"Kiedy konstruowałem budżet na rok 2016 to po dyskusji na temat wydatków miałem poczucie frustracji. Wiele marzeń musiałem skreślić albo odłożyć w czasie. 4 mln zł pozwala nam do pewnych rzeczy wrócić. Potrzeb jest bardzo dużo. Chcemy uruchomić kilka projektów społecznych - chodzi np. o uruchomienie budownictwa społecznego czy modernizację dróg"- wyjaśnił burmistrz Żyliński.

Ostróda realizowała dwa projekty dotyczące zagospodarowania nabrzeża jeziora Drwęckiego. Miasto wydało na nie łącznie prawie 19 mln zł z czego wartość dofinansowania już po podniesieniu dofinansowania do poziomu 90 proc. wyniosło 14,6 mln zł.

"Kwota 1,5 mln zł jaka pozostanie w budżecie to spory zastrzyk dla samorządu. Może wydaje się niedużo przy 100 mln budżecie, ale potrzeb jest bardzo dużo. Po intensywnym inwestowaniu w latach 2007 - 2013 nasze budżety zostały nadwyrężone trzeba spłacać zadłużenia a oprócz tego życie niesie nowe niespodzianki np. w wydatkach oświatowych" - podkreślił burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz.

Projekty kluczowe mają zasadnicze znaczenie dla gospodarczego i społecznego rozwoju regionu. Dzięki nim - jak mówią samorządowcy - poprawiają się warunki prowadzenia działalności gospodarczej, jak i warunki zamieszkania w regionie Warmii i Mazur. Mieszkańcy dzięki unijnym inwestycjom mają lepszą komunikację, rewitalizowane czy rozbudowywane są obiekty kultury, zagospodarowywane nabrzeża jezior.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego do końca kwietnia tego roku musi rozliczyć się z wydatków dotyczących Regionalnego Programu Operacyjnego realizowanego w latach 2007-13. 20 projektów pozakonkursowych z tego programu dzięki korzystnemu kursowi euro już otrzymało dodatkowe dofinansowanie; kolejne 22 inwestycje mają dostać dodatkowe pieniądze

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 01:15:31

    RPO , PO IR, PO PW, dotacje i biznesplany: zajrzyj na stronę Artmetic!