PARTNER PORTALU
  • BGK

Z położenia w Polsce Wschodniej trzeba umieć korzystać

  • wnp.pl    25 sierpnia 2016 - 12:32
Z położenia w Polsce Wschodniej trzeba umieć korzystać
Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego (fot.mat.pras.)

Nadgraniczne położenie naszego województwa traktujemy jako atut. Pokonujemy kolejne bariery w rozwoju, jak np. w sferze infrastruktury transportowej. A przyszłością są specjalizacje regionalne - mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.
Czy barierą w rozwoju m.in. woj. lubelskiego jest gorsza, niż w centralnej i zachodniej Polsce, infrastruktura komunikacyjna?

- To kolejna bariera, którą w ostatnich latach przekroczyliśmy. Wiemy bowiem, że sprawna, szybka, bezpieczna i spełniająca najwyższe standardy komunikacja to czynnik niezwykle istotny z perspektywy podejmowania decyzji o lokowaniu inwestycji oraz rozwijaniu lokalnej przedsiębiorczości.

Ze środków unijnych zrealizowaliśmy już wiele drogowych inwestycji. Dostępność komunikacyjna i techniczna województwa jest coraz lepsza. Powstały nowe obwodnice miast, most na Wiśle, Port Lotniczy Lublin.

Radzimy sobie coraz lepiej. Ale, oczywiście, liczymy na realizacje takich inwestycji jak budowa ViaCarpatia, bo będzie to dla nas kolejnym atutem w rozwoju regionu.

Jak ocenia pan szanse rozwoju województwa w oparciu o współpracę regionalną?

- Chyba nikt nie ma wątpliwości co tego, że podstawą rozwoju jest współpraca z jak najszerszym gronem partnerów zarówno po polskiej stronie, jak i po stronie partnerów zagranicznych. Województwo lubelskie jako jedyne graniczy z Ukrainą i Białorusią. To rodzi dodatkowe możliwości współpracy.

Przygotowaliśmy „Strategię współpracy transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Wołyńskiego, Obwodu Lwowskiego na lata 2014-2020”. Strategia wpisuje się doskonale w założenia nowego Programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-20, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet programu wynosi 183 mln euro.

Cztery województwa (podlaskie, lubelskie, podkarpackie i mazowieckie) i 10 obwodów (Ukraina i Białoruś) będą realizowały wspólnie projekty w obszarze poprawy i rozwoju usług transportowych i infrastruktury, promocji i zachowania dziedzictwa narodowego czy wsparcia dla efektywności i bezpieczeństwa granic.

W poprzedniej edycji programu tylko województwo lubelskie zrealizowano 34 projekty na kwotę ponad 46 mln euro.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2016-09-04 01:55:52

    Dotacje z PO Polska Wschodnia: zajrzyj na stronę Artmetic!