PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Polski na Słowację jak przed wojną

  • pt    6 lutego 2014 - 10:38
Z Polski na Słowację jak przed wojną

Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020 ma pozwolić na odbudowę połączeń drogowych między obu krajami.
O transgranicznych inwestycjach drogowych dyskutowano w czasie roboczego spotkania przedstawicieli Samorządowego Kraju Preszowskiego (SKP) i polskich samorządowców w Nowym Sączu.

W Nowy Sączu dyskutowano na temat projektów, które mogłyby zostać zrealizowane w przygotowywanym „Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020” (w ramach celu tematycznego „Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych”)

 – W podzielonej po II wojnie światowej Europie stare szlaki komunikacyjne i społeczne zostały zniszczone w sposób zupełny. Dzisiejsze środki na współpracę transgraniczną mają zmieniać tę rzeczywistość – mówił Stanisław Sorys członek zarządu województwa małopolskiego. - Mówimy o odbudowie starych szlaków drogowych, tych istniejących jeszcze przed II wojną światową i o budowaniu komunikacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, społecznymi, czy społecznościami zamieszkującymi po obu stronach granic.

Wspólna polsko–słowacka grupa robocza pracuje nad dokumentami programowymi. Na przełomie marca i kwietnia tego roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych programu, który w I połowie 2014 r. zostanie przesłany do Komisji Europejskiej. Pierwszy nabór będzie miał miejsce na przełomie 2014/2015 roku.

Zarząd województwa małopolskiego  ogłosił już otwarty nabór na propozycje wspólnych  polsko–słowackich projektów transgranicznych, realizowanych przez podmioty w województwie małopolskim w partnerstwie z podmiotem z Kraju Preszowskiego lub Żylińskiego (oraz powiatu Spišská Nová Ves), którego celem było zebranie propozycji projektów, które mogą być wdrażane w przyszłym Programie, a także zdefiniowanie potencjalnych projektów flagowych.

W terminie od 10 grudnia 2013 r. do 20 stycznia 2014 r. wpłynęło 137 propozycji projektów, w tym: 84 dotyczące dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i turystyki, 41 dotyczących edukacji, kształcenia i szkoleń oraz 12 dotyczących infrastruktury drogowej, komunikacyjnej i transportu publicznego.

Wśród przedsięwzięć proponowanych przez władze Małopolski znalazły się: modernizacja infrastruktury drogowej, prowadzącej do przejścia granicznego Becherov – Konieczna, budowa drogi Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój – Bardejov w tym Wysowa – Blechnarka – Stebnícka Huta, budowa nowego mostu i modernizacja infrastruktury drogowej w rejonie przejścia Łysa Polana, modernizacja drogi wzdłuż rzeki Poprad oraz połączenie drogowe Malý Lipník – Milik oraz modernizacja drogi powiatowej w rejonie przejścia Leluchów – Čirč.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.