PARTNER PORTALU
  • BGK

Z premierem w regionach o unijnej kasie

  • PAP    25 października 2012 - 15:57
Z premierem w regionach o unijnej kasie

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę w Rzeszowie, że wizyta na Podkarpaciu jest pierwszym z cyklu jego spotkań w regionach. Wyjaśnił, że najwięcej takich spotkań odbędzie się na wiosnę, a dotyczyć one będą m.in. tego, na co przeznaczać pieniądze z UE.
"Zaczynam od Podkarpacia cykl spotkań, które będą szczególnie intensywne na wiosnę. One będą polegały na takim rzetelnym konfrontowaniu tego, co planujemy w Warszawie z tym, czego firmy, samorządy i ludzie oczekują w regionach jeśli chodzi o kierowanie strumieni pieniędzy europejskich. Tych, o które walczymy i których się spodziewamy" - powiedział dziennikarzom w środę w Rzeszowie premier.

Donald Tusk zapowiadał w kampanii wyborczej w ubiegłym roku, że chce wynegocjować 300 mld zł dla Polski z budżetu UE na lata 2013-2020. Zapowiedź tę powtórzył w tzw. drugim expose.

Wstępna propozycja Komisji Europejskiej mówi o 80 mld euro dla Polski. Ostateczne decyzje w tej sprawie prawdopodobnie będą podjęte na szczycie UE pod koniec listopada.

Czytaj też: Więcej z Unii dla samorządów

Premier podczas wizyty na Podkarpaciu nazwał tamtejszą Dolinę Lotniczą "jednym z najlepiej rokujących regionów przemysłowych, innowacyjnych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie".

Szef rządu dodał, że poza pieniędzmi unijnymi, do regionu mogą być kierowane także środki z programu "Inwestycje Polskie", o którym mówił w drugim expose.

Wyraził również nadzieję, że dziesiątki firm z regionu - szczególnie małych i średnich - które współpracują z zakładami działającymi w Dolinie Lotniczej, będą chciały skorzystać z rządowego programu gwarancji kredytowych z linii BGK dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw.

"Mówimy tutaj o poziomie 60 proc. gwarancji kredytów dla małych i średnich firm i byłyby to kredyty bez marży bankowej przez pierwszy rok działania tego kredytu. Jestem przekonany, że tutaj, na Podkarpaciu, również znajdą się chętni" - powiedział Tusk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.