Z Programu infrastruktura i środowisko także na kulturę

  • Piotr Toborek
  • 01-10-2013
  • drukuj
Jednym z zadań kojarzonego przede wszystkim z inwestycjami w infrastrukturę transportową programu, jest także wspieranie działań w zakresie szeroko rozumianej kultury.
Z Programu infrastruktura i środowisko także na kulturę

Z Programu Infrastruktura i Środowisko finansowane są m.in. największe przedsięwzięcia, związane z ochroną najcenniejszych zabytków, w tym obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO oraz uznane przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. W obecnej perspektywie na sektor kultury przeznaczono 554 mln euro.

Z pieniędzy tych skorzystały m.in. łódzka Akademia Muzyczna, wrocławski Teatr Muzyczny Capitol oraz Europejskie Centrum Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Inwestycje zakończono w ostatnich dniach.

Akademia Muzyczna w Łodzi oddała do użytku nową salę, która pomieści 300 osób na widowni i 160 artystów na scenie: 80-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór. Dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu stworzone zostały komfortowe warunki do koncertów oraz spektakli tanecznych i operowych. Wartość całkowita przedsięwzięcia wyniosła 44,3 mln zł, wkład unijny to ok. 29,1 mln zł.

Po dwuletniej przerwie otwarto wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. W wyniku kosztującej ok. 145 mln zł przebudowy, scena obiektu została powiększona. Jest również głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru o wiele większe - pozwalają na użycie nowoczesnych efektów kaskaderskich i dynamiczne zmiany dekoracji w trakcie spektakli. W ramach dofinansowanego w kwocie 83 mln zł przedsięwzięcia, powstała również scena kameralna ze studiem nagrań, nowe sale prób, garderoby i magazyny. Działalność Capitolu zainaugurował musical Mistrz i Małgorzata.

Pod koniec września otwarto odrestaurowany, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Gardzienicach, siedzibę jednej z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie - Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych. W ramach inwestycji odbudowano, przebudowano i zaadaptowano cztery obiekty: zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową, spichlerz z końca XIX w. oraz budynek gospodarczy. Przeprowadzono również renowację otaczającego je parku. Renowacja kosztowała 18,8 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.