PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Programu infrastruktura i środowisko także na kulturę

  • Piotr Toborek    1 października 2013 - 14:48
Z Programu infrastruktura i środowisko także na kulturę

Jednym z zadań kojarzonego przede wszystkim z inwestycjami w infrastrukturę transportową programu, jest także wspieranie działań w zakresie szeroko rozumianej kultury.
Z Programu Infrastruktura i Środowisko finansowane są m.in. największe przedsięwzięcia, związane z ochroną najcenniejszych zabytków, w tym obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO oraz uznane przez Prezydenta RP za Pomniki Historii. W obecnej perspektywie na sektor kultury przeznaczono 554 mln euro.

Z pieniędzy tych skorzystały m.in. łódzka Akademia Muzyczna, wrocławski Teatr Muzyczny Capitol oraz Europejskie Centrum Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Inwestycje zakończono w ostatnich dniach.

Akademia Muzyczna w Łodzi oddała do użytku nową salę, która pomieści 300 osób na widowni i 160 artystów na scenie: 80-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór. Dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu stworzone zostały komfortowe warunki do koncertów oraz spektakli tanecznych i operowych. Wartość całkowita przedsięwzięcia wyniosła 44,3 mln zł, wkład unijny to ok. 29,1 mln zł.

Po dwuletniej przerwie otwarto wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. W wyniku kosztującej ok. 145 mln zł przebudowy, scena obiektu została powiększona. Jest również głębsza i wyższa, a możliwości techniczne teatru o wiele większe - pozwalają na użycie nowoczesnych efektów kaskaderskich i dynamiczne zmiany dekoracji w trakcie spektakli. W ramach dofinansowanego w kwocie 83 mln zł przedsięwzięcia, powstała również scena kameralna ze studiem nagrań, nowe sale prób, garderoby i magazyny. Działalność Capitolu zainaugurował musical Mistrz i Małgorzata.

Pod koniec września otwarto odrestaurowany, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Gardzienicach, siedzibę jednej z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie - Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych. W ramach inwestycji odbudowano, przebudowano i zaadaptowano cztery obiekty: zabytkowy pałac z XVII w., oficynę pałacową, spichlerz z końca XIX w. oraz budynek gospodarczy. Przeprowadzono również renowację otaczającego je parku. Renowacja kosztowała 18,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.