PARTNER PORTALU
  • BGK

Z RPO będą pieniądze na wzornictwo

  • bad    25 września 2014 - 16:31
Z RPO będą pieniądze na wzornictwo

Rola wzornictwa przemysłowego, jako narzędzia budowania przewagi konkurencyjnej oraz możliwości jego finansowania w nowej perspektywie UE – to główne tematy poruszane podczas konferencji, która odbyła się w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego z udziałem wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel.
- Inteligentny rozwój wymaga innowacji, a innowacje nie istnieją bez wzornictwa. Wzornictwo przemysłowe jest narzędziem innowacji procesowej i produktowej. Dzięki jego zastosowaniu firma może osiągnąć silną przewagę konkurencyjną na rynku - mówiła wiceminister Wendel.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego realizuje, dofinansowany z Programu Innowacyjna Gospodarka, projekt „Wzornictwo-Biznes-Zysk" Link prowadzi do serwisu zewnętrznego. Jego celem jest stworzenie profesjonalnego otoczenia biznesowego, przygotowującego do aplikacji wzornictwa przemysłowego w firmach.

Czytaj też: Resort infrastruktury: jest nowy instrument UE, który pomoże samorządom

Upowszechnianie wiedzy na temat wzornictwa, możliwości jego wprowadzenia do przedsiębiorstwa oraz płynących z tego faktu korzyści - poprzez organizację warsztatów i seminariów oraz udostępnienie informatycznej platformy komunikacyjnej - specjalistycznego portalu z dostępem do Wizytownika - czyli bazy projektantów i przedsiębiorców. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni: przedsiębiorcy, projektanci, studenci wzornictwa oraz przedstawiciele administracji.

Czytaj też: 16 spotów z Kopacz dla każdego województwa

W perspektywie 2014-2020 wsparcie działań z zakresu wzornictwa będzie możliwe z Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Inteligentny Rozwój:

Regionalne Programy Operacyjne

* w 5 województwach (łódzkie, wielkopolskie, małopolskie, zachodnio-pomorskie i kujawsko-pomorskie) strategiczny przemysł kreatywny, w tym wzornictwo, jest uznany za inteligentne specjalizacje,

* możliwe dofinansowanie wydatków ponoszonych na wzornictwo, jako uzupełnienie prac B+R lub wdrożeniowych,

* możliwe dofinansowanie wydatków ponoszonych na wzornictwo w zakresie projektów inwestycyjnych MŚP (np.: koszty na inwestycje związane z zakupem środków trwałych umożliwiających wdrożenie nowych produktów wzorniczych),

* wsparcie w zakresie zakupu praw do własności intelektualnej (w części województw), w tym możliwość zakupu patentów, licencji, know-how lub innej nieopatentowanej wiedzy technicznej, związanej z wdrażanym produktem lub usługą,

* wsparcie związane z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej (w części województw) - dla rozwiązań technologicznych, w tym pochodzących z realizowanych przez przedsiębiorcę prac B+R.

Program Inteligentny Rozwój

* możliwe dofinansowanie wydatków ponoszonych na wzornictwo, jako uzupełnienie prac B+R lub wdrożeniowych,

* możliwe dofinansowanie usług dla przedsiębiorców świadczonych przez wyspecjalizowane instytucje otoczenia biznesu lub jednostki naukowe w zakresie wzornictwa przemysłowego,

* działanie dedykowane wsparciu uzyskania ochrony prawa własności przemysłowej poza terytorium Polski oraz realizacja ochrony własności przemysłowej, a także prowadzenie analiz czystości patentowej (freedom-to-operate). Możliwe dofinansowanie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.