PARTNER PORTALU
  • BGK

Z tych pieniędzy skorzystała jedna czwarta Polaków

  • bad    6 października 2014 - 16:40
Z tych pieniędzy skorzystała jedna czwarta Polaków

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) od 10 lat wspiera w naszym kraju rozwój zasobów ludzkich, zatrudnienie, integrację społeczną. Na programy dofinansowane z EFS przeznaczono prawie 14 mld euro (blisko 59 mld zł) i zrealizowano ponad 56 tys. projektów.
Z pomocy skorzystało ponad 9 mln osób, czyli jedna czwarta wszystkich mieszkańców Polski. Dekadę realizacji projektów podsumowano podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik z udziałem wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego.

- Europejski Fundusz Społeczny to nie tylko liczby i efekty, ale również znaczące, pozytywne zmiany w obszarach zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, dobrego rządzenia i ochrony zdrowia - podkreślał wiceminister Orłowski.

Czytaj też: Mniej za prąd dzięki unijnym funduszom

Wybrane efekty EFS:

* Blisko 1,2 mln osób zakończyło udział w projektach aktywizacji zawodowej. Więcej niż co druga osoba bezrobotna uczestnicząca w projekcie znajduje pracę już w ciągu pół roku po jego zakończeniu;

Czytaj też: 629 mln euro ma otrzymać Łódzkie z EFS w latach 2014-20

* Osoby bezrobotne uruchomiły już ponad 205 tysięcy nowych firm. Niektóre z nich zatrudniają dodatkowych pracowników. Prawie 80 proc. tych przedsiębiorstw funkcjonuje dłużej niż rok. Jest to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia na rynku pracy;

* Utworzono lub sfinansowano zajęcia w prawie 4,9 tys. przedszkoli, dla blisko 162 tys. dzieci;

* Do połowy 2014 r. z oferty kierunków zamawianych skorzystało prawie 93,5 tys. studentów;

* Ponad 1,4 mln osób pracujących skorzystało z różnego rodzaju szkoleń zawodowych.

- Z biegiem czasu, w kolejnych perspektywach finansowych, założenia i cele EFS modyfikowane były w taki sposób, aby w jak największym stopniu sprostać zachodzącym zmianom i związanym z nimi wyzwaniom. Dotyczy to również wniosków wynikających ze struktury wdrażania - mówił wiceminister Paweł Orłowski odnosząc się do perspektywy 2014-2020. - W konsekwencji przeszliśmy z modelu zcentralizowanego realizowanego w latach 2004-2006 przez model częściowej decentralizacji w okresie 2007-2013, aby w latach 2014-2020 zaproponować model pełnej decentralizacji. W kolejnych latach będzie funkcjonował jeden program krajowy - Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO).

Podczas konferencji, Zoltan Kazatsay, zastępca Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego przypomniał, że łączna kwota przeznaczona na Europejski Fundusz Społeczny w Polsce na lata 2014-2020 to 13,3 mld euro (ok. 55,8 mld zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.