PARTNER PORTALU
  • BGK

Z unijną kasą lubuska wieś się rozwija

  • PAP    10 marca 2012 - 12:17
Z unijną kasą lubuska wieś się rozwija

Ponad 2,5 tys. lubuskich rolników uczestniczy obecnie w programie rolnośrodowiskowym realizowanym z ramach PROW od początku 2008 r., a dotyczącym działań na rzecz rozwoju ekologicznej produkcji rolnej i ochrony środowiska.
Wnioski ws. udziału w tym programie złożyło ponad 10 proc. wszystkich producentów rolnych występujących o dopłaty bezpośrednie w woj. lubuskim. Rolnikom z tytułu udziału w programie wypłacono prawie 102 mln zł - poinformował kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich Lubuskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Andrzej Trzop.

Dopłaty z tego źródła przysługują rolnikom, którzy stawiają na wdrażanie przyjaznych środowisku praktyk rolniczych, pozwalających m.in. na ograniczenia strat biogenów poprzez tworzenie tzw. stref buforowych, nasadzanie drzew wzdłuż dróg, cieków wodnych i rowów melioracyjnych, stosowanie wsiewek i międzyplonów.

Dzięki stosowaniu naturalnych metod wspomagania produkcji, odchodzi się m.in. od stosowania nawozów i chemicznych środków ochrony roślin.

W Lubuskiem liczba gospodarstw realizujących programy rolnośrodowiskowe z roku na rok rośnie, np. tylko w roku 2011 do programu przystąpiło 818 producentów. Rolnicy mogą liczyć na dodatkowe dofinansowanie realizując jeden lub kilka z 9 pakietów objętych tym dofinansowaniem.

"Największym zainteresowaniem cieszą się pakiety związane z prowadzeniem gospodarstw ekologicznych, ekstensywnym gospodarowaniem na łąkach i pastwiskach oraz ochroną zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych. Najmniejszym - realizacja pakietów związanych z utrzymaniem stref buforowych, do czego zgłosiło się tylko 6 rolników" - powiedział PAP Andrzej Trzop.

Rolnicy chcąc skorzystać z pomocy finansowej w ramach programu rolnośrodowiskowego muszą zlecić przygotowanie planu działalności rolnośrodowiskowej osobie posiadającej uprawnienia, czyli doradcy rolnośrodowiskowemu, a w przypadku realizacji pakietów związanych z ochroną zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych - uprawnionemu ekspertowi przyrodniczemu.

Na podstawie takiego planu producent rolny prowadzi działalność rolniczą w swoim gospodarstwie. Przestrzeganie planu jest podstawą do wnioskowania o dofinansowanie w związku z realizacją programu rolnośrodowiskowego.

W regionie lubuskim największe zainteresowanie uczestnictwem w tym programie występuje w powiatach zielonogórskim (14 proc. wniosków zgłoszonych w regionie), krośnieńskim i gorzowskim (po 13 proc.), a najmniejsze - w powiecie wschowskim (ok. 2 proc.).

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest instrumentem realizacji polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju obszarów wiejskich (ROW). Dokument określa cele, priorytety oraz zasady, na podstawie których są wspierane działania dotyczące tej problematyki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.