Z unijnym dofinansowaniem zmienili teren wokół Kopca Wyzwolenia w Piekarach

Po kilku miesiącach prac zakończono przebudowę terenu przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, usypanego w międzywojniu. Wokół jednego z symboli miasta powstały m.in. ścieżki spacerowe, trasa do nordic walkingu, miejsce na scenę i "wioska harcerska".
Z unijnym dofinansowaniem zmienili teren wokół Kopca Wyzwolenia w Piekarach
Uroczyste otwarcie po remoncie odbędzie się w najbliższy weekend. Na sobotę zaplanowano m.in. rodzinne zawody biegowe i rowerowe. W niedzielę odbędą się oficjalne uroczystości - poświęcenie obiektu i przemówienie prezydenta miasta. W ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego przygotowano inscenizację walk powstańczych oraz wystawę poświęconą powstaniom.

Jak poinformował Marcin Gaweł z zespołu prasowego piekarskiego magistratu, koszt inwestycji wyniósł 2,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne. Dodał, że to pierwsza tak gruntowna modernizacja od czasu zakończenia budowy Kopca w 1937 roku.

Główną część robót wykonano wokół Kopca. Plac został wyłożony kostką betonową i granitową na wzór rozchodzących się łuków; ułożono także napis "Piekary Śląskie". Wokół placu zamontowano latarnie, a przecina go linia punktów świetlnych wskazujących kierunek w stronę piekarskiej bazyliki. Wyremontowano również drogę prowadzącą do Kopca i parking.

Na placu ustawiono drewniany krzyż oraz podwyższenie, które ma służyć jako ołtarz lub scena, którą można zadaszyć. Po drugiej stronie znajduje się miejsce na rozstawienie sceny na potrzeby dużych imprez.

W pobliżu placu powstały ścieżki spacerowe, trasy do nordic walkingu, plac zabaw i "wioska harcerka", gdzie będzie można rozbić namiot. Postawiono także urządzenia plenerowej siłowni oraz stoliki szachowe z siedziskami. Panoramę okolicy można oglądać teraz także lunecie ustawionej na szczycie Kopca. Nocą Kopiec będzie podświetlony.

Kopiec Wyzwolenia usypano w latach 1933-1937, jego wysokość od podstawy wynosi 20 m. To najwyższy punkt Piekar Śląskich (356 m n.p.m.) i jedno z najlepszych miejsc widokowych, z których można oglądać charakterystyczny górnośląski krajobraz.

Z pierwszą inicjatywą usypania kopca w Piekarach wystąpił w 1883 r. poeta i działacz społeczny Wawrzyniec Hajda, który w wieku 27 lat stracił wzrok po wybuchu dynamitu w kopalni. Kopiec miał uczcić przypadającą wówczas dwusetną rocznicę przemarszu husarii króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń. Pomysł jednak upadł, a sam Hajda stanął przed pruskim sądem za podburzanie ludności.

Do koncepcji powrócono już w wolnej Polsce, 20 sierpnia 1930 r. - w 10. rocznicę II powstania śląskiego. Podczas zjazdu powstańców padła propozycja, aby usypać kopiec na pamiątkę tego zrywu. Akcja usypywania kopca rozpoczęła się trzy lata później, co z kolei zbiegło się z 250. rocznicą przemarszu husarii. Gotowy kopiec poświęcono 20 czerwca 1937 r., wówczas nadano mu nazwę Kopca Wyzwolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE