PARTNER PORTALU
  • BGK

Za unijną dotacje powstanie winiarnia

  • PAP    23 sierpnia 2013 - 10:31
Za unijną dotacje powstanie winiarnia

W Zachodniopomorskiem powstaje pierwsza duża winiarnia, w której produkowane będą wina gronowe. Winnica Baniewice otrzymała ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Pieniądze pozwalają finansować trwający remont budynku przyszłej winiarni i wyposażyć go w urządzenia do produkcji win gronowych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł.

Winnica Baniewice to pierwsze w województwie zachodniopomorskim tak duże przedsięwzięcie winiarskie. Winiarnia będzie produkowała wino z własnych owoców. Na 17 hektarach już rośnie winorośl, której sadzonki sprowadzono z Niemiec."Postanowiliśmy założyć winnicę, ponieważ mieliśmy odpowiednie do tego celu pole o południowym nachyleniu i wiedzieliśmy, że na tych terenach dawniej uprawiano winorośl. Na próbę nasadziliśmy kilka rzędów winorośli. Kiedy okazało się, że przetrwały ujemne temperatury zimą i przymrozki wiosną, postanowiliśmy ją powiększyć i stworzyć winiarnię" - powiedział Jacek Turnau z Winnicy Baniewice.

Pierwsze zbiory winogron zaplanowano na 2014 r., rok później ma z nich powstać wino. Winiarnia w przyszłych latach ma produkować około 100 tys. butelek wina rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.