PARTNER PORTALU
  • BGK

Za unijne granty odpowiedzialni pracownicy

  • ZWI    3 grudnia 2012 - 16:20
Za unijne granty odpowiedzialni pracownicy

Aż 80% polskich instytucji kulturalnych pozyskiwało zewnętrzne środki na swoją działalność w ciągu ostatniego roku. Jednak, jak wynika z badania „Kultura do.finansowania”, nie zatrudniają one do tego celu specjalistów.
W 70% przypadków pozyskiwaniem funduszy zajmuje się osoba, która zajmuje inne stanowisko, a pozyskiwanie dotacji jest jej dodatkowym zajęciem.

Badanie zrealizował Punkt Kontaktowy ds. Kultury, działający w strukturach Instytutu Adama Mickiewicza, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ankietę przeprowadzono na przełomie września i października wśród 50 instytucji i organizacji, które prowadzą działalność kulturalną.

- Badanie pokazuje, że polscy operatorzy mają już doświadczenie w pozyskiwaniu grantów, w różnych programach, aż 90% z nich deklaruje znajomość Programu Kultura - mówi Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury.

Dzięki udziałowi w projektach międzynarodowych zdobywają praktyczną wiedzę i inspirację do udziału w kolejnych projektach i rozszerzania swojej działalności. Polskie instytucje już nie boją się tak bardzo unijnych procedur, jako Punkt Kontaktowy obserwujemy duże zainteresowanie dofinansowaniami unijnymi, jednak problemem nadal jest brak zasobów ludzkich i środków finansowych.

Instytucje, które wzięły udział w badaniu to głównie organizacje pozarządowe (52%), ale także instytucje publiczne (38%) i firmy prywatne (5%). Działają głównie na terenie Polski (71%), a jako główne dziedziny działalności wskazują dziedzictwo kulturowe (22%), muzykę (19%), teatr (15%), sztuki wizualne (12%) i literaturę (10%). 57% badanych współpracuje międzynarodowo. Współpraca ta polega głównie na organizacji wspólnych wydarzeń (50%), a także wymianie artystów, pracowników (26%) oraz dzieł, kolekcji (12%). Środki na swoją działalność instytucje czerpią ze środków samorządowych (29%), od osób indywidualnych (21%), od instytucji rządowych (20%), od firm (19%) i ze źródeł międzynarodowych (11%).

Badanie „Kultura do.finansowania" jest istotne w kontekście podsumowania edycji 2007-2013 Programu Kultura oraz przygotowań do nadchodzącego na lata 2014-2020 nowego programu Komisji Europejskiej pod nazwą Kreatywna Europa.

Unijny Program Kultura pozwala organizacjom i instytucjom działającym w sektorze kultury uzyskać dofinansowanie między innymi na projekty współpracy międzynarodowej, festiwale oraz tłumaczenia. Polscy operatorzy zrealizowali dzięki tym środkom już ponad 150 projektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.