PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa basteja doczeka się remontu

  • Dziennik Stargardzki    22 lutego 2011 - 13:35
Zabytkowa basteja doczeka się remontu

Średniowieczna budowla, spełniająca przez wiele lat funkcję filii stargardzkiego muzeum, zyska nowy blask i urok.
A wszystko za sprawą nawiązanej współpracy transgranicznej z niemieckim Neubrandenburgiem, której efektem jest pozyskanie kilku milionów euro na renowację obiektu, a także przyległych do niego murów obronnych. Około 4,5 miliona euro, czyli 85% ogólnych kosztów, ma być przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

Prezydent Stargardu Sławomir Pajor podpisał w niemieckim Neubrandenburgu dokument przypieczętowujący realizację projektu pn. "Dwa miejsca z historią - przebudowa, remont i rozbudowa obiektu Bastei w Stargardzie Szczecińskim oraz tworzenie funkcji muzealnych w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu oraz Bastei w Stargardzie Szczecińskim".

Zobacz notowania prezydenta Stargardu Szczecińskiego

- Stargard otrzyma na przygotowanie stałej wystawy muzealnej o Klasztorze Franciszkanów ponad 2,1 mln euro - informuje biuro prezydenta miasta. - Magistrat dołoży z własnego budżetu około 1,5 miliona złotych. Basteja zostanie odrestaurowana i zmodernizowana tak, aby eksponaty mogły zostać udostępnione zwiedzającym. Ponadto wykopany zostanie tunel podziemny wzdłuż murów przy ul. Sukienniczej, który połączy Basteję z nowym pawilonem muzealnym, który powstanie na terenie Parku Piastowskiego. Jednocześnie prace adaptacyjne dla potrzeb muzeum będą prowadzone w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu.

Rozpoczętemu przez Stargard i Neubrandenburg projektowi towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne ekspertów, naukowców i pedagogów. Partnerzy zobowiązali się także do organizacji konferencji naukowych oraz informacji odnośnie tematyki proponowanych wystaw oraz efektów wspólnie tworzonych projektów.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.