PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa basteja doczeka się remontu

  • Dziennik Stargardzki    22 lutego 2011 - 13:35
Zabytkowa basteja doczeka się remontu

Średniowieczna budowla, spełniająca przez wiele lat funkcję filii stargardzkiego muzeum, zyska nowy blask i urok.
A wszystko za sprawą nawiązanej współpracy transgranicznej z niemieckim Neubrandenburgiem, której efektem jest pozyskanie kilku milionów euro na renowację obiektu, a także przyległych do niego murów obronnych. Około 4,5 miliona euro, czyli 85% ogólnych kosztów, ma być przeznaczonych na ten cel ze środków unijnych.

Prezydent Stargardu Sławomir Pajor podpisał w niemieckim Neubrandenburgu dokument przypieczętowujący realizację projektu pn. "Dwa miejsca z historią - przebudowa, remont i rozbudowa obiektu Bastei w Stargardzie Szczecińskim oraz tworzenie funkcji muzealnych w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu oraz Bastei w Stargardzie Szczecińskim".

Zobacz notowania prezydenta Stargardu Szczecińskiego

- Stargard otrzyma na przygotowanie stałej wystawy muzealnej o Klasztorze Franciszkanów ponad 2,1 mln euro - informuje biuro prezydenta miasta. - Magistrat dołoży z własnego budżetu około 1,5 miliona złotych. Basteja zostanie odrestaurowana i zmodernizowana tak, aby eksponaty mogły zostać udostępnione zwiedzającym. Ponadto wykopany zostanie tunel podziemny wzdłuż murów przy ul. Sukienniczej, który połączy Basteję z nowym pawilonem muzealnym, który powstanie na terenie Parku Piastowskiego. Jednocześnie prace adaptacyjne dla potrzeb muzeum będą prowadzone w Klasztorze Franciszkanów w Neubrandenburgu.

Rozpoczętemu przez Stargard i Neubrandenburg projektowi towarzyszyć będą spotkania i panele dyskusyjne ekspertów, naukowców i pedagogów. Partnerzy zobowiązali się także do organizacji konferencji naukowych oraz informacji odnośnie tematyki proponowanych wystaw oraz efektów wspólnie tworzonych projektów.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.