PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa biblioteka wojewódzka jak nowa

  • PAP    24 października 2012 - 15:55
Zabytkowa biblioteka wojewódzka jak nowa

Po trwającym blisko dwa lata remoncie otwarto w środę główną siedzibę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja w Olsztynie. Modernizacja zabytkowego dworku kosztowała ponad 4,5 mln zł.
Budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny przeszedł kapitalny remont. Wymieniono dach, okna, wszystkie instalacje i zmieniono układ przestrzenny wnętrza. Odtworzona została pierwotna elewacja dworku z początku XX wieku.

Jak powiedział dyrektor biblioteki Andrzej Marcinkiewicz, modernizacja była niezbędna, bo budynek od wielu lat był w fatalnym stanie technicznym i utrudniał czytelnikom korzystanie ze zbiorów.

Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 4,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Była to najważniejsza - obok przebudowy Teatru im. Jaracza - z zakończonych w tym roku inwestycji kulturalnych w Olsztynie.

W odnowionej siedzibie przy ul. 1 Maja czytelnicy znalazły się tzw. zbiory specjalne, czyli cały dział muzyczny biblioteki, w tym 18 tys. płyt winylowych, płyty CD i DVD, nuty oraz książki i czasopisma związane tematycznie z muzyką.

Umieszczono tu także zbiór tzw. książek mówionych, od najstarszych takich wydawnictw na kasetach magnetofonowych po współczesne audiobooki. Po modernizacji biblioteka jest przystosowana do potrzeb osób niedowidzących.

Nowością jest pracownia starych technik druku, wyposażona w kolekcję zabytkowych maszyn drukarskich, w tym tzw. bostonkę sprzed blisko stu lat. Bibliotekarze będą tu organizować warsztaty poligraficzne dla dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.