PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorscy liderzy Europejskiego Funduszu Społecznego

  • GK/wzp.pl/umwzp    16 grudnia 2011 - 11:37

Województwo zachodniopomorskie od kilku lat nieprzerwanie znajduje się w czołówce regionów najlepiej i najefektywniej wykorzystujących środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zwieńczeniem dotychczasowych wysiłków wszystkich instytucji w regionie zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 była uroczysta gala „Zachodniopomorskie Magnolie EFS”, zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Oficjalnego otwarcia gali dokonał marszałek Olgierd Geblewicz (zabierz głos/oceń marszałka województwa). W swym wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie programu operacyjnego kapitał ludzki, którego hasłem przewodnim jest „Człowiek – najlepsza inwestycja”. „Inwestujemy w coś, co jest największym dobrem – w człowieka” – powiedział Olgierd Geblewicz. „Inwestujemy w przedszkola, szkoły, organizujemy możliwość rozpoczęcia pracy dla osób bezrobotnych, pomagamy przedsiębiorcom, wzmacniając ich inwestycję w kapitał firm. Dzięki PO KL możliwe jest również łączenie biznesu ze światem nauki, co czyni nasze przedsiębiorstwa konkurencyjnymi i pozwala elastycznie reagować na zmiany” – dodał.

Marszałek podziękował dyrektorowi Przewodzie i wszystkim pracownikom WUP za skuteczne wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w regionie. Przypomniał wiadomość sprzed roku, kiedy to za sprawną realizację Programu nasz region dostał dodatkowe 54 mln euro.

Dyrektor Andrzej Przewoda – przewodniczący kapituły, przybliżył zebranym zasady i kryteria nominacji do „Zachodniopomorskich Magnolii EFS”. Nominowanych do wyróżnienia zostało łącznie 21 projektodawców, zgłoszonych w siedmiu kategoriach. Zgłoszone zostały projekty, realizowane bądź zakończone w ostatnich czterech latach, które otrzymały dofinansowanie w ramach PO KL 2007 – 2013. Wstępnej selekcji dokonali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

„Zastanawialiśmy się, jak zmierzyć sukces poszczególnych projektów, które są tak naprawdę niemierzalne, bo przecież nieporównywalne” – powiedział dyrektor Przewoda.

Za główne kryterium przyjęliśmy wpływ danego projektu na region – dodał. W ten sposób powstała lista nominowanych, spośród których ścisłą siódemkę – laureatów konkursu „Zachodniopomorskie Magnolie EFS”, wybrała Komisja oceniająca, złożona z przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

– Gdyby można było przyznać Magnolie wszystkim zgłoszonym instytucjom, to wszystkie otrzymałyby to wyróżnienie, bowiem każdy z zaprezentowanych projektów w równej mierze zasługuje na uznanie i najwyższy szacunek – powiedział Andrzej Przewoda.

Po przemówieniu marszałka i dyrektora WUP rozpoczęła się prezentacja wszystkich nominowanych instytucji. Pierwszym laureatem w kategorii „Projektodawca PO KL” został Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu. Urząd zrealizował i wciąż realizuje wiele projektów unijnych. Wśród nich warto wyróżnić projekty: „Szkolenie – praktyka – zatrudnienie” i „Równe szanse na rynku pracy”, dzięki którym od 2008 roku własną firmę założyło lub podjęło pracę blisko 700 osób.

W kategorii „Mały grant PO KL” statuetkę Magnolii otrzymała Gmina Dobra (Szczecińska) za projekt „Metamorfozy”. 10 kobiet – mieszkanek wsi Stolec, Łęgi i Rzędziny, samotnie wychowujących dzieci i długotrwale bezrobotnych, które Gmina Dobra objęła swym projektem, przeszło przemianę wizualną, społeczną i zawodową. Panie uczestniczyły w szkoleniach z zakresu rozwoju zawodowego, poznały techniki skutecznego porozumiewania się, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, autoprezentacji, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Odbyły również spotkania ze specjalistami od kreowania wizerunku. Na zakończenie projektu została zorganizowana sesja zdjęciowa i wykonano portfolio dla każdej z pań. Aż dziewięć z dziesięciu uczestniczek projektu znalazło pracę lub założyło własną firmę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.