PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie dostanie dofinansowanie z UE na dwie inwestycje

  • PAP/AT    22 maja 2017 - 09:59
Zachodniopomorskie dostanie dofinansowanie z UE na dwie inwestycje
(Jerzy Kwieciński, fot.PTWP)

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przekaże w Szczecinie na ręce wojewody zachodniopomorskiego dwie umowy na unijne dofinansowanie inwestycji z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - poinformował resort rozwoju.
• Pierwsza z umów dotyczy "Przebudowy ciągów komunikacyjnych DK 31 - rozbudowa skrzyżowania ul. Floriana Krygiera z ul. Granitową z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6".

• Druga to środki unijne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na zakup dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.

• Stroną obu umów jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Pierwsza z umów - czytamy w komunikacie MR - o całkowitej wartości ponad 85,5 mln złotych, dotyczy "Przebudowy ciągów komunikacyjnych DK 31 - rozbudowa skrzyżowania ul. Floriana Krygiera z ul. Granitową z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6". Beneficjentem projektu, który otrzyma blisko 73 mln złotych z funduszy unijnych, jest miasto Szczecin.

Dzięki tej inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy na skrzyżowaniu ul. Krygiera z ul. Granitową wraz z przebudową odcinków tych ulic oraz powstanie nowy most drogowy przez rzekę Regalicę. Planowane zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na grudzień 2019 r.

"Modernizacja poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu w mieście oraz wydajność jego układu drogowego. Dla mieszkańców Szczecina realizacja inwestycji oznacza zwiększenie komfortu podróży, oszczędność czasu, a dzięki budowie ekranów akustycznych również znaczące zmniejszenie poziomu hałasu. Lepsza infrastruktura to także większe walory turystyczne miasta, które zyska także nowe ścieżki rowerowe" - wskazano w komunikacie.

Czytaj też: Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE

Druga z przekazanych umów to środki unijne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na zakup dwóch wielozadaniowych jednostek pływających.

Zakup jednostek, to jeden z elementów budowy systemu poprawiającego dostępność polskich portów od strony morza, wzrost bezpieczeństwa nawigacyjnego, a przez to wzrost konkurencyjności oraz prestiżu portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu i Szczecinie.

Inwestycja, która planowo zakończy się w 2020 r., będzie realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wielozadaniowe jednostki pływające będą eksploatowane na obszarach właściwości terytorialnej Urzędów Morskich w Szczecinie i w Gdyni, jak również w razie potrzeb na całym akwenie Morza Bałtyckiego.

Koszty całkowite tego projektu wynoszą ponad 240 mln złotych, przy czym maksymalna kwota dofinansowania to 100 proc. wydatków kwalifikowanych poniesionych na realizację projektu - 85 procent pochodzić będzie ze środków unijnych, a 15 proc. z krajowych.

Stroną obu umów jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Uroczystość odbędzie się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wezmą w niej udział również Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także Jerzy Szmit wiceminister infrastruktury i budownictwa, który podpisze i przekaże Łukaszowi Lendnerowi, dyrektorowi GDDKiA o/Szczecin zgodę na realizację inwestycji "Budowa obwodnicy Warzymic i Przecławia w ciągu DK 13".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.