PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie. Olgierd Geblewicz o stanie realizacji RPO

  • pt    8 grudnia 2017 - 13:19
Zachodniopomorskie. Olgierd Geblewicz o stanie realizacji RPO
Większość funduszy z RPO wydano na drogi (fot.umwz)

Nie można zgodzić się z tezami Ministerstwa Rozwoju, że Programy Regionalne realizowane są zbyt wolno. Wszystkie RPO w Polsce wyraźnie przyspieszyły. Wyraźnie zmniejszamy różnice w porównaniu do krajowych programów, a pod koniec 2018 roku myślę, że je wyprzedzimy – przekonuje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
• Pomorze Zachodnie ma około 1,6 mld euro do wykorzystania w perspektywie unijnej 2014-2020.

• Rocznie region może wydawać blisko 6,4 mld zł.

• Inwestycje w ramach RPO nabrały rozpędu, ale potrzebne są kolejne inwestycje.

 

Zbliża się koniec kolejnego roku realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego w zachodniopomorskim. Jak region radzi sobie z wdrażaniem Programu Regionalnego i co przyniesie 2018 rok?

Z wielomilionowego wsparcia z funduszy RPO WZ 2014-2020 skorzystali już przedsiębiorcy, lokalne samorządy, organizacje pozarządowe, placówki edukacyjne, spółki kolejowe, szpitale, kościoły czy wspólnoty mieszkaniowe.

Co udało się regionowi do dziś?

Do tej pory uruchomiono 130 naborów wniosków. Wartość zaangażowanych w ten sposób środków sięga ponad 5 mld zł. To prawie 77,5% alokacji przyznanej Pomorzu Zachodniemu.

- To ogrom pracy i potężne środki dla beneficjentów, o czym świadczy liczba naborów i zaangażowany poziom alokacji - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Czytaj też: Wpływ funduszy unijnych na gospodarkę.

Rezultat ten ma pokrycie w liczbach. Obecnie Urząd Marszałkowski przekazał do tzw., certyfikacji, czyli ostatecznego zatwierdzona przez Komisję Europejską realizację wniosków wartych około 450 mln zł (7%). Na kwotę 2,3 mld zł (36%) władze samorządu województwa zachodniopomorskiego zawarły umów o dofinansowanie inwestycji.

Na prawie 3 mld zł opiewają wnioski zatwierdzone przez zachodniopomorskiego marszałka do udzielenia wsparcia.

Z kolei ponad 3,7 mld zł warte są wnioski o pozyskanie funduszy, które przeszły ocenę formalną. Duży w tym udział takich inwestycji jak drogi wojewódzkie, tabor kolejowy, infrastruktura szpitalna czy trasy rowerowe.

Jak radzą sobie województwa?

Rok 2017 to wyraźnie przyspieszenie realizacji wszystkich 16 Programów Regionalnych. Choć różnią się sposobem wdrażania i poziomem wymagań, w niczym nie ustępują tym na szczeblu państwowym. O ile poziom kontraktacji Krajowych Programów Operacyjnych wynosi ok. 45%, to wojewódzkich RPO sięga 40%.

- Nie można zgodzić się z tezami Ministerstwa Rozwoju, że Programy Regionalne realizowane są zbyt wolno. Wszystkie RPO w Polsce wyraźnie przyśpieszyły. Ich kontraktacja w bieżącym roku wzrosła o 22%. Do tej pory urzędy marszałkowskie podpisały umowy warte 27 mld zł - zauważył Olgierd Geblewicz. - Tym sposobem wyraźnie zmniejszamy różnice w porównaniu do krajowych programów, a pod koniec 2018 roku myślę, że je wyprzedzimy - kontynuował.

Z czym mierzy się region?

Na przeszkodzie w jeszcze skuteczniejszym wydawaniu unijnych funduszy stoją przyjęte wymogi, które były barierami w płynnym wdrażaniu programu.

- Chodzi tu szczególnie o zakończenie negocjacji i zatwierdzenie zachodniopomorskiego RPO w drugim roku perspektywy 2014-2020, wyższe wymogi dla beneficjentów, zaostrzone wymogi i warunki ex-ante - wyliczał Olgierd Geblewicz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.