Zakończono renowację wnętrz w supraskim klasztorze

Po kilkuletnich pracach renowacyjnych, w prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku oficjalnie oddano w poniedziałek do użytku zabytkowe pomieszczenia w Pałacu Archimandrytów. Prace kosztowały blisko 11 mln zł, z czego 8,3 mln zł to fundusze unijne.
Męski monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, zwany też Supraską Ławrą, jest obecnie jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Od kilku lat działa tam Muzeum Ikon, placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w zabudowaniach mieści się też Akademia Supraska, wzorowana na podobnych placówkach europejskich, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o prawosławiu, ale także dialog ekumeniczny.

Teraz w odnowionej i wyposażonej na potrzeby tej akademii części zabudowań powstały m.in. aula, sala wystawiennicza, sale dydaktyczne, biblioteka i czytelnia, odnowiono też zabytkowe klatki schodowe oraz refektarz - to w sumie ponad 2 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej.

W poniedziałkowej uroczystości wziął udział m.in. premier Donald Tusk. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który dokonał wyświęcenia obiektu, dziękował szefowi rządu za obecność na uroczystości. Mówił, że ma ona "historyczne znaczenie".

Premier powiedział, że wierzy w to, że "Supraśl stanie się wielkim symbolem czegoś, co jest takim metafizycznym aspektem w materialnym dziedzictwie naszej historii". "Chciałbym, aby nie tylko dla prawosławnej wspólnoty, ale dla wszystkich czujących i myślących Polaków, żeby Supraśl był takim znakiem nadziei też na przyszłość, że możliwe są piękne dzieła służące i Bogu i człowiekowi wtedy, kiedy ludzie w zgodzie i we wspólnym wysiłku do takiej budowy są gotowi" - mówił.

Pieniądze na te inwestycje przyznał Urząd Marszałkowski w Białymstoku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, w ramach projektów na rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Część środków pochodziła też z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obiekt ma pozwolenie na użytkowanie, w marcu mają być zorganizowane dni otwarte, by każdy zainteresowany mógł zobaczyć odnowione, zabytkowe wnętrza.

Renowacja Pałacu Archimandrytów nie była pierwszym projektem supraskiego monasteru, w którym wykorzystano fundusze unijne. W latach 2006-2008 dzięki takiemu wsparciu finansowemu przeprowadzona została adaptacja innej części kompleksu klasztornego - na potrzeby Domu Pielgrzyma.

Supraski klasztor ma ponad 500 lat. Według kronik klasztornych, założyli mnisi, którzy przybyli z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Jak mówi przekaz historyczny, szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż. Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród - tam powstał obecny supraski klasztor.

Przez wieki swej historii zmieniał właścicieli i należał zarówno do Cerkwi, jak i do unitów (uznających dogmaty Kościoła katolickiego i zwierzchnictwo papieża). Na początku II wojny światowej wojska radzieckie zamieniły klasztor w koszary, a główną cerkiew Zwiastowania NMP - w warsztaty naprawcze. W 1944 r. wycofujący się hitlerowcy wysadzili tę świątynię w powietrze.

Po wojnie społeczności prawosławnej udało się zatrzymać małą klasztorną cerkiew św. Jana Teologa jako parafialną, pozostałe zabudowania przejął Skarb Państwa. W 1984 roku rozpoczęła się rekonstrukcja zburzonej cerkwi Zwiastowania NMP (po odbudowie, wciąż trwa wykańczanie jej wnętrza) i udało się utworzyć dom zakonny.

Po 1989 r. zabudowania należące do Skarbu Państwa były przedmiotem sporu (także prawnego) między Cerkwią a Kościołem katolickim. W lutym 1996 r. ówczesny Urząd Rady Ministrów podjął ostateczną decyzję o nieodpłatnym przyznaniu spornych obiektów w Supraślu na własność Cerkwi. Decyzją ówczesnego Urzędu Rady Ministrów cały klasztor został przekazany na własność Cerkwi.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE