PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończono wszystkie projekty z programu "Rozwój Polski Wschodniej"

  • PAP    22 lutego 2016 - 16:32
Zakończono wszystkie projekty z programu "Rozwój Polski Wschodniej"
Pod koniec 2015 r. - jak zaznaczył resort - udało się wprowadzić zmiany w wytycznych dotyczących wydawania i rozliczania pieniędzy z programu. (fot. pixabay)

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że wszystkie pieniądze UE z programu "Rozwój Polski Wschodniej" m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy, pożyczki dla firm oraz infrastrukturę komunikacyjną, zostały już wydane.
- Blisko 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, nowocześniejsza infrastruktura 21 szkół wyższych, 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach, 423 sztuki taboru komunikacji miejskiej - to tylko niektóre efekty programu "Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW)" - podkreślił resort rozwoju.

Cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zauważył, że choć jeszcze trwa rozliczanie pieniędzy z programu "Rozwój Polski Wschodniej" na lata 2007-2013, to projekty dofinansowane z tych środków zostały zakończone.

Ministerstwo Rozwoju zwróciło uwagę, że ostatni rok wdrażania programu był wymagający zarówno dla beneficjentów, jak i instytucji zaangażowanych w realizację programu.

- Aby w pełni wykorzystać alokację należało intensywnie monitorować realizację projektów oraz racjonalnie i sprawnie zagospodarować pojawiające się oszczędności - zaznaczyło ministerstwo.

- Dlatego ministerstwo podjęło liczne i co najważniejsze, skuteczne działania. Wskazaliśmy je w programie naprawczym dla funduszy 2007-2013 - dodał Hamryszczak.

Pod koniec 2015 r. - jak zaznaczył resort - udało się wprowadzić zmiany w wytycznych dotyczących wydawania i rozliczania pieniędzy z programu. - Wolne środki programu przeznaczono na tzw. instrumenty zwrotne – przedłużono realizację projektu dotyczącego udzielania pożyczek i poręczeń mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom - wyjaśniło MR.

- W grudniu uzgodniliśmy z Komisją Europejską rozszerzenie "podstawy certyfikacji" programu, tj. kwoty wydatków, od której Komisja nalicza i wypłaca Polsce środki UE w związku z realizacją programu, o środki przedsiębiorców wniesione do projektów jako wkład własny. Równie istotna była zgoda Komisji na podpisywanie umów o dofinansowanie w 2016 r. Zebraliśmy informacje o inwestycjach spełniających wymogi i kwalifikujących się do refundacji z PO RPW, aby w pełni zagospodarować możliwe oszczędności – dodał Hamryszczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.