PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończył się remont siedziby Muzeum Okręgowego w Suwałkach

  • PAP    22 sierpnia 2011 - 12:55

Blisko 8,5 mln zł kosztował generalny remont zabytkowej siedziby Muzeum Okręgowego w Suwałkach.




W ramach modernizacji budynku dobudowano też specjalną windę, dzięki której obiekt stanie się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Jak poinformował zastępca dyrektora suwalskiego muzeum Adam Żulpa, remont obiektu został dofinansowany kwotą 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, pozostała kwota to wkład własny z Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Remont muzeum rozpoczął się w 2009 roku. Wtedy też działalność muzeum została przeniesiona do Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, oddziału Muzeum Okręgowego.

Żulpa powiedział, że właśnie zakończył się kapitalny remont budynku muzeum. Wyremontowano zarówno stropy, piwnice i sale wystawiennicze; wymieniono m.in. wszystkie media, stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycie dachu. Dobudowano też specjalny szyb, w którym zamontowano windę i – jak dodał Żulpa – obiekt będzie teraz w pełni dostępny dla niepełnosprawnych.

Etap budowlany był pierwszym etapem modernizacji muzeum, drugi przewiduje adaptacje i wyposażenie sal wystawowych, holu oraz dużej sali teatralnej.

Żulpa poinformował, że konkurs na projekt aranżacji zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jesienią, aby prace mogły się rozpocząć w przyszłym roku.
Uważa, że prace adaptacyjne powinny zakończyć się do 2013 roku. Wtedy dopiero obiekt zostanie otwarty ponownie dla zwiedzających.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach ma do dyspozycji 12 sal wystawowych, to powierzchnia 600 metrów kwadr. Żulpa powiedział, że po remoncie na wystawy stałe będzie przeznaczonych ok. 400-500 metrów kwadr., pozostała część zostanie zarezerwowana na wystawy czasowe.

Do wystaw stałych będzie należała wystawa archeologiczna dotycząca pradziejów i średniowiecza. Prezentowana będzie historia miasta i regionu, etnografia oraz stała ekspozycja sztuki, w tym prace urodzonego w Suwałkach malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Budynek muzeum, często nazywany Resursą, został zbudowany w latach 1912-1913 jako gmach funkcjonującego od 1900 roku, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Oprócz Towarzystwa, w budynku znalazły siedziby polskie organizacje oraz instytucje społeczne i kulturalne.

13 września 1919 roku w sali balowej Resursy rada miejska Suwałk podejmowała uroczystym obiadem, goszczącego z dwudniową wizytą w Suwałkach, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W 1956 roku część budynku przeznaczona została na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum. W 1958 roku przemianowane zostało ono na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej, a potem na Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.