PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończył się remont zabytkowego kościółka w Bralinie

  • PAP    13 września 2011 - 10:55
Zakończył się remont zabytkowego kościółka w Bralinie

Obchodzący 300 lat istnienia osiemnastowieczny kościółek „Na Pólku” w Bralinie jest jedną z 11 drewnianych świątyń w południowej Wielkopolsce, która została odnowiona dzięki środkom unijnym.
„Roboty zostały zakończone” – poinformował we wtorek proboszcz Dariusz Smolnik.

Prace konserwatorskie i remontowe rozpoczęły się w 2010 r. i obejmowały tzw. księżówkę, sklepik, podcienie, konstrukcję dachu, konserwację całego kościoła, wymianę wszystkich okien. Założono także nową instalację elektryczną i odgromową, wybrukowano główny dojazd i ścieżki do kościółka.

Pracom renowacyjnym poddano ołtarz główny wraz z należącymi do niego elementami: rzeźbami i obrazami, antepedium, tabernakulum i ołtarz boczny.

W dziewięciu innych świątyniach zainstalowano lub instalowane są urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą i zniszczeniem. Zakres prac konserwatorskich zależny był od stanu technicznego obiektów i dotyczył m.in. napraw, renowacji i konserwacji posadzek, wymianę i konserwację okien, drzwi, przebudowę fundamentów i podwalin, wykonanie izolacji, wymianę stropów i więźby dachowej oraz pokryć dachów.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14,5 mln zł, z których ponad 9 mln zł to środki unijne w ramach projektu „Renowacja zabytkowych kościołów drewnianych południowej Wielkopolski”.

Prace w kościółku „Na Pólku” pochłonęły 1,5 mln zł, z których 500 tys. zł to udział własny parafii – poinformował ksiądz Smolnik.

Świątynia w Bralinie jest zabytkiem klasy zerowej. W przeszłości była już okradana, próbowano ją też podpalić. Pięć lat temu PZU zamontował na swój koszt systemy alarmujące w przypadku pożaru lub włamania.

Kilkanaście lat temu kościółek „Na Pólku” został odznaczony za rekonstrukcję dyplomem Europa Nostra. Jest jedną z największych drewnianych świątyń w kraju. Jej powierzchnia wynosi 592 m.kw., a dachu – 2083 mkw.

Bezcenny jest znajdujący się tutaj ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego z początku XVII wieku. Z funduszy parafialnych sfinansowano rekonstrukcję skradzionych z tego ołtarza w 1993 r. figur św. Stanisława z 1500 r. oraz św. Hieronima z początku XVII wieku, a także otaczające je liczne główki aniołków.

Kościółek „Na Pólku” zbudowano na planie krzyża greckiego w 1717 r. Wewnątrz, na skrzyżowaniu naw, znajduje się dwustronny ołtarz główny z pierwszej połowy XVIII wieku i polichromia z pierwszego ćwierćwiecza XIX wieku. Świątynia ma trzyspadowe dachy gontowe z wieżyczką na sygnaturkę. Należy do najpiękniejszych w kraju drewnianych obiektów architektury sakralnej.

Wśród 11 obiektów wymienionych w programie renowacji jest też kościół św. Rocha w Mikstacie, gdzie od setek lat odbywają się w sierpniu uroczystości poświęcenia zwierząt gospodarskich i domowych oraz kościół św. Jakuba w Czerminie z 1725 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.