Zamiast miejsc pracy dotujemy festyny

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 20-10-2010
  • drukuj
Z wartego 3,4 mld zł programu Leader wykorzystaliśmy zaledwie 12 proc. Jeśli nie przyspieszymy, oddamy pieniądze do Brukseli
Zamiast miejsc pracy dotujemy festyny

Za pieniądze z Leadera można tworzyć miejsca pracy na wsi, wspierać wiejskie przedszkola czy świetlice, podnosić kwalifikacje mieszkańców. Ale to teoria, bo w praktyce pieniądze zalegają na kontach i prawie nikt nie sięga po nie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W ramach programu Leader udało się wykorzystać zaledwie 12 proc. z 3,4 mld zł. Dla porównania w Programie operacyjnym „Kapitał ludzki” wykorzystano już ponad połowę.

Porażka Leadera spowodowana jest nieprzyjaznymi zasadami podziału pieniędzy, brakiem jego promocji ze strony resortu rolnictwa oraz wsparcia w ubieganiu się o te pieniądze.

Największym problemem Leadera jest to, że większość jego odbiorców w ogóle nie wie o jego istnieniu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przeprowadziło żadnej kampanii promocyjnej.

Resort nie widzi jednak zagrożeń dla realizacji Leadera. Podkreśla, że cały czas są upraszczane procedury. Pomija milczeniem to, że na razie pieniądze z tego programu są wykorzystywane głównie na organizację festynów i dożynek – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE


Na widowiska marni się kaskę,
Tańczy się, pije i je kiełbaskę.
Po co w harówie energię trawić,
Jak się przyjemnie można zabawić.

Eterno Vagabundo, 2010-10-29 02:49:25 odpowiedz

Nie słyszałem o żadnych sensownych uproszczeniach w procedurze ubiegania się o te środki, a o zaostrzeniu wymagań papierkowych owszem - przechodzę je na wlasnej skórze.

wnioskodawca, 2010-10-20 15:35:46 odpowiedz

Bo festyny to"kiełbasa" łatwostrawna. Weszło, przeszło, wyszło.

możeradny, 2010-10-20 13:00:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE