PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa przyjął harmonogram naborów dla RPO

  • PAP    26 stycznia 2015 - 20:49
 Zarząd województwa przyjął harmonogram naborów dla RPO
fot.pixellio.de

Zarząd województwa opolskiego przyjął w poniedziałek tegoroczny harmonogram naborów, które będą ogłaszane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na początku marca planowane jest pierwsze ogłoszenie o naborze - podał opolski urząd marszałkowski.
Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka poinformowała PAP w poniedziałek, że pierwsze ogłoszenie o naborze planowane jest na początku marca i będzie dotyczyć projektów nt. aktywizacji osób bezrobotnych, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy.

Bedrunka zapowiedziała, że w 2015 r. łącznie dla wszystkich instytucji będzie ogłoszonych nie więcej niż 15 naborów. "Przyjęty harmonogram ma charakter kwartalny. W ciągu roku zarząd może jeszcze go zmienić" - dodała.

W pierwszej kolejności mają być też realizowane nabory dotyczące tzw. projektów miękkich z Europejskiego Funduszu Społecznego. W pierwszym półroczu tego roku planowane jest także ogłoszenie naborów na projekty o charakterze strategicznym m.in. dotyczące infrastruktury drogowej czy pieniędzy przeznaczonych np. na stypendia dla młodzieży.

Urząd marszałkowski planuje też ogłosić nabory na dofinansowanie projektów dot. właśnie infrastruktury drogowej, edukacji ekologicznej, tzw. różnorodności biologicznej, dostępu do usług społecznych czy włączenia społecznego. Będzie też nabór - dla Aglomeracji Opolskiej oraz WUP - na projekty z zakresu kształcenia ogólnego, w tym edukacji przedszkolnej oraz na kształcenie zawodowe.

Opolszczyzna wynegocjowała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 blisko 945 mln euro. W przeliczeniu na złotówki i po dodaniu pieniędzy z wkładów własnych, oznacza to, iż na różne inwestycje i zadania w woj. opolskim w najbliższych latach będzie prawie 6 mld zł. Komisja Europejska zatwierdziła opolskie RPO jeszcze w grudniu.

Blisko 72 proc. puli z RPO w obecnej perspektywie finansowej, czyli ponad 679 mln euro, stanowić mają pieniądze przeznaczone na infrastrukturę z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 28 proc. opolskiego RPO (prawie 266 mln euro) ma natomiast być przeznaczone na wspieranie zasobów ludzkich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W latach 2014-2020 w woj. opolskim 73,6 mln euro ma być przeznaczone na innowacje w gospodarce (np. badania i rozwój czy innowacje w przedsiębiorstwach); 123,5 mln euro na gospodarkę niskoemisyjną (np. na niskoemisyjny transport publiczny czy odnawialne źródła energii); 75,7 mln euro na ochronę środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego (np. na gospodarkę odpadami czy gospodarkę wodno-ściekową); a prawie 59 mln euro na podnoszenie jakości edukacji (w tym rozwój kształcenia zawodowego).

Z kolei na tzw. zrównoważony transport, czyli np. drogi lokalne i regionalne czy nowoczesny transport kolejowy - 193,5 mln euro. Ponadto np. na działania służące aktywizacji zawodowej, zakładanie działalności gospodarczej, szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców i pracowników czy godzenie życia zawodowego i prywatnego zapisano w opolskim RPO 95,2 mln euro.

Samorządy będą mogły wydawać unijne pieniądze m.in. na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, drogi lokalne, ścieżki rowerowe, monitoring w miastach, zakup niskoemisyjnych autobusów czy infrastrukturę turystyczną. W RPO są też np. pieniądze dla uczniów szkół zawodowych na praktyki, staże; środki dla ich opiekunów i przedsiębiorców, którzy ich przyjmą. Są w nim też pieniądze na dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków oraz na profilaktykę.

Dla porównania - w opolskim RPO na lata 2007-2013 było nieco ponad 2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.