PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa przyjął projekt RPO na lat 2014-2020

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 19:58

Zarząd województwa dolnośląskiego przyjął projekt Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Projekt został przekazanych do KE. Po jego zaakceptowaniu na Dolny Śląsk ma trafić 2,25 mld euro. Najwięcej na przedsiębiorczość i innowacje.
Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, Komisja Europejska ma trzy miesiące na zapoznanie się z projektem przedstawionym przez zarząd województwa.

"Po wniesieniu poprawek będą one negocjowanie, by ostatecznie cała procedura przyjęcia RPO zakończyła się w ciągu sześciu miesięcy" - dodał marszałek.

W projekcie RPO na lata 2014-2020 zarząd województwa proponuje przeznaczyć najwięcej pieniędzy na inicjatywy służące rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjność w gospodarce.
Kwota około 421 mln euro ma być poznaczona m.in. na finansowanie infrastruktury badawczo-rozwojowej czy wzmacnianie międzynarodowej współpracy gospodarczej dolnośląskich firm.

Niewiele mniej, bo 377 mln euro, w projekcie RPO zapisano na rozbudowę infrastruktury transportowej. "Zalecenia UE są sprzeczne z tym czego oczekują samorządy. Bruksela chce, by 60 proc. kwoty przeznaczonej na infrastrukturę transportową zostało skierowane na rozwój kolei, a 40 proc. na drogi. My chcemy, by te proporcje były odwrócone" - mówił marszałek.

Ponad 350 mln z RPO zarząd województwa chce przeznaczyć na gospodarkę niskoemisyjną. W ramach tego priorytetu dofinansowanie miałyby otrzymać inwestycje w odnawialne źródła energii. Z kolei na działania zmierzające do poprawy sytuacji na rynku pracy ma być przeznaczonych 263 mln euro, a na edukację 131 mln euro.

Na ochronę środowiska ma zostać przeznaczonych 180 mln euro, zaś na pomoc osobom niepełnosprawny i pomoc społeczną 154 mln euro. Wśród obszarów na które zostaną przeznaczone fundusze z RPO znalazły się również m.in. technologie informacyjno-komunikacyjne.

W ramach RPO planowana jest także realizacja zintegrowanych projektów w formule ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Jak powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Tutaj, na trzy dolnośląskie ZIT-y - wrocławski, jeleniogórski oraz wałbrzyski - planowanych jest przekazanie łącznie 600 mln euro.

"Należy jednak pamiętać, że ZIT jest takim mechanizmem, który umożliwia pozyskiwanie funduszy również z innych programów, nie tylko RPO. Na przykład funduszy z programów transgranicznych. A więc ta kwota może być znacznie zwiększona" - mówił Tutaj.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.