PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa przyjął Regionalny Program Operacyjny

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 18:18
Zarząd województwa przyjął Regionalny Program Operacyjny

Zarząd woj. podkarpackiego przyjął w środę ostateczną wersję Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Dokument w czwartek zostanie przesłany do Komisji Europejskiej. Podkarpacie w ramach programu otrzyma ponad 2,2 mld euro.
Przyjęty przez zarząd program uwzględnia m.in. opinię Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz wnioski z konsultacji społecznych.

Jak poinformował PAP marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, zatwierdzona wersja dokumentu różni się od pierwotnej m.in. tym, że zapisano specjalną kwotę ok. 80 mln euro dla 11 powiatów. "W tych 11 powiatach jest bardzo duże bezrobocie, mamy tam też braki związane ze sprawami społecznymi i taką interwencję musimy do tych powiatów skierować" - wyjaśnił marszałek.

Dodał, że obecnie samorząd przygotowuje się do negocjacji z Komisją Europejską.

Zatwierdzony przez zarząd województwa dokument trafi już w czwartek drogą elektroniczną do KE. Według Ortyla, negocjacje z KE powinny potrwać do końca lipca. "Jeśli się przedłużą, np. ze względu na okres urlopów w KE, wówczas koniec negocjacji może nastąpić we wrześniu" - zaznaczył.

Po przyjęciu finalnej wersji RPO wszelkie kolejne zmiany w dokumencie będą musiały być uzgadniane z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.


W ramach RPO samorząd województwa planuje przeznaczyć najwięcej pieniędzy na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Ważną rangę ma również rozwój komunikacji transportowej w regionie.

Nowością w programie będą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT); w ich ramach miasta wraz z sąsiadującymi gminami będą mogły wspólnie realizować inwestycje z zakresu m.in. transportu, szeroko pojętej rewitalizacji, ochrony środowiska czy energetyki.

Pierwsze nabory projektów w ramach programu operacyjnego powinny być ogłoszone na Podkarpaciu w następnym roku.

Regionalny Program Operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.