PARTNER PORTALU
  • BGK

Zastrzyk gotówki z UE dla woj. lubuskiego

  • PAP    4 listopada 2013 - 20:25
Zastrzyk gotówki z UE dla woj. lubuskiego

906,1 mln euro otrzyma województwo lubuskie na realizację regionalnego programu operacyjnego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Taka kwota dla regionu znalazła się w Umowie Partnerstwa przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Regionalny Program Operacyjny dla woj. lubuskiego na lata 2014-2020 będzie się składał z dwóch funduszy - Europejskiego Funduszu Społecznego, na który przeznaczonych będzie 252,7 mln euro oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 653,4 mln euro - poinformował PAP rzecznik prasowy Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

W przypadku funduszu rozwoju regionalnego najwięcej środków ma zostać przeznaczonych na wparcie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw oraz na inwestycje transportowe - drogowe i kolejowe.

Ponadto na duże wsparcie mogą liczyć projekty na rzecz budowania gospodarki niskoemisyjnej, czyli na odnawialne źródła energii i zwiększenie efektywności energetycznej (w tym np. na termomodernizację budynków, która zmniejszy zużycie surowców energetycznych).

W obszarze społecznym z całej puli około 1/3 unijnych dotacji ma zostać przeznaczona na rozwój rynku pracy i podwyższanie kwalifikacji przez pracowników, a drugie tyle ma przyczynić się do ograniczenia ubóstwa i tzw. wykluczenia społecznego. Duże pieniądze przewidziano także na projekty związane z edukacją.

W perspektywie finansowej UE, która właśnie dobiega końca (2007-2013) region lubuski miał do dyspozycji w ramach swojego programu operacyjnego 591 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.