PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiornik Racibórz Dolny i kanalizacja Warszawy z unijnym dofinansowaniem

  • aw    9 marca 2017 - 15:59
Zbiornik Racibórz Dolny i kanalizacja Warszawy z unijnym dofinansowaniem
Zbiornik Racibórz Dolny - są pieniądze na dokończenie budowy (fot. program.odra.pl)

• Prawie 900 mln złotych unijnego dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) otrzymały łącznie dwa projekty z obszaru gospodarki wodnej.
• Pieniądze te przeznaczone będą na budowę zbiornika Racibórz i modernizację gospodarki wodno-ściekowej w Warszawie.
Komisja Europejska wydała decyzje w sprawie dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla dwóch projektów, które dotyczą poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i usprawnienia systemu gospodarki wodno-ściekowej w naszym kraju.

Ponad 541 mln zł z POIŚ otrzymał projekt pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – faza V”. Stanowi on kontynuację działań zrealizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie na rzecz modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji: Warszawa, Pruszków i Serock.

Realizację zadań zaplanowanych w ramach V fazy projektu beneficjent rozpoczął w kwietniu 2014 r.

Z kolei unijne dofinansowanie w wysokości 328 mln zł otrzymał projekt pn. „Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim (polder)”. Jak informuje Ministerstwo Środowiska realizacja inwestycji przyczyni się do zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej dla osób zamieszkujących szereg miast, m.in. Racibórz, Kędzierzyn - Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława, Wrocław oraz wsi położonych w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Przypomnijmy, w grudniu Najwyższa Izba Kontroli, która po raz kolejny skontrolowała realizację projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry, stwierdziła przy budowie zbiornika Racibórz Dolny wiele nieprawidłowości. Mimo zerwania umowy z wykonawcą, podjęto decyzję, że nadal będą trwać prace związane z zabezpieczeniem wykonanych już robót i czasochłonnym wzmacnianiem gruntu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wodnik, 2017-03-10 17:06:55

    Juz mroże szapana na ..2022 bo wcześniej to na pewno nie