PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdziebło: oczekujemy zatwierdzenia RPO jeszcze w grudniu

  • pap    16 grudnia 2014 - 14:51
Zdziebło:  oczekujemy zatwierdzenia RPO jeszcze w grudniu
fot.fotolia

Ponad 31 mld euro z regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020 trafi do samorządów m.in. na rozwój przedsiębiorczości czy inwestycje drogowe. Wiceszef MIR Adam Zdziebło ocenił, że KE powinna zatwierdzić większość z nich do końca grudnia.
Z 82,5 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, ponad 31 mld euro dostaną samorządy. W efekcie będą zarządzały 40 proc. wszystkich pieniędzy z polityki spójności. Dla porównania w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) było to 25 proc.

Czytaj: Wydaliśmy ponad 315 mld zł w perspektywie na lata 2007-2013

Polska przekazała do KE wszystkie RPO. "Bruksela oczekiwała, by były one takie same. To wydłużyło trochę negocjacje z Komisją Europejską. Dla nas i dla regionów było oczywiste, że mamy szesnaście programów regionalnych. Każdy region jest inny, a programy muszą uwzględniać ich specyfikę" - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.

Czytaj: 8,6 mld euro z UE dla polskiej wsi - KE zaakceptowała program operacyjny

Jak wyjaśnił, na ostatnim etapie negocjacji KE miała kilka dodatkowych pytań do samorządów, które były związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). "KE pytała regiony, w którym kierunku chcą pójść, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, w jakim stopniu chcą wykorzystywać kogenerację (jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej), czy węgiel" - mówił.

"Oczekujemy, że KE zatwierdzi zdecydowaną większość regionalnych programów operacyjnych do końca grudnia, albo na początku przyszłego roku" - dodał wiceszef MIR.

Zdziebło zauważył, że duża część wsparcia z RPO trafi na rozwój przedsiębiorczości, a także na inwestycje drogowe czy związane z ochroną środowiska.

Najwięcej pieniędzy w ramach RPO otrzyma województwo śląskie - ponad 3,4 mld euro. Znaczące środki trafią też do woj. małopolskiego - 2,8 mld euro.

Pozostałe regiony będą miały odpowiednio: dolnośląskie - ponad 2,2 mld euro; kujawsko-pomorskie - ponad 1,9 mld euro; lubelskie - ponad 2,2 mld euro; lubuskie - 906 mln euro; łódzkie - ponad 2,2 mld euro; opolskie - 944 mln euro; podkarpackie - ponad 2,1 mld euro; podlaskie - ponad 1,2 mld euro; pomorskie - ponad 1,8 mld euro; świętokrzyskie - ponad 1,3 mld euro; warmińsko-mazurskie - ponad 1,7 mld euro; wielkopolskie - ponad 2,4 mld euro i zachodniopomorskie - ponad 1,6 mld euro.

Mazowsze będzie dysponowało kwotą ponad 2 mld euro.

Nowością jest to, że część pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), na który przeznaczono w sumie w latach 2014-2020 blisko 13 mld euro, będzie również zarządzana przez regiony.

Mają one trafić m.in. na zwiększanie zatrudnienia w poszczególnych województwach, projekty edukacyjne i szkolenia oraz na zakładanie własnych firm.

Do tej pory KE zatwierdziła dwa krajowe program operacyjne na lata 2014-2020. Jeden z nich to "Polska Cyfrowa" o wartości 2,17 mld euro.

Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.