PARTNER PORTALU
 • BGK

ZIT muszą uważać na kontrolę z UE. Można się spodziewać próby weryfikacji budżetu dla całego kraju

 • Agnieszka Widera    21 czerwca 2016 - 12:59
ZIT muszą uważać na kontrolę z UE. Można się spodziewać próby weryfikacji budżetu dla całego kraju
Marszałek Marek Woźniak (fot.marekwoxniak.pl)

Niektórzy z samorządowców źle zrozumieli przywilej posiadania koperty na ZIT – jako element pewnego uspokojenia. Tymczasem w 2018 r. czeka nas kontrola z UE, przeglądy śródokresowe. Dlatego straszymy partnerów ZIT-ów, że jeśli nie będą szybcy, sprawni i skuteczni w realizacji projektów, to będziemy żądać zwrotu pieniędzy – podkreśla Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego.
W Wielkopolsce zarząd regionu zdecydował, że oprócz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej realizowana będzie pomoc w postaci instrumentu Obszarów Strategicznej Interwencji (OSI) dla subregionów ze stolicami w Lesznie, Pile, Koninie, Gnieźnie. To wymusza specyficzną współpracę samorządów. Jak przebiegały negocjacje, wybór projektów?

Marek Woźniak, marszałek wielkopolski: Na poszczególne OSI składa się od kilku do kilkunastu gmin, które przygotowały wspólną strategie i prowadzą procedury de facto zbliżone, ale mniej sformalizowane niż ZIT-owskie.

Bez wątpienia był to dla tych samorządów ogromny bodziec, bo postawiliśmy twarde warunki. Zarząd województwa powiedział subregionom wprost: wydzielamy z RPO dodatkowe pieniądze, ale te pieniądze będą wydatkowane na waszym obszarze tylko pod warunkiem, że zbudujecie sensowną strategię dla wspólnego rozwiązania zdefiniowanych problemów, że podołacie trudowi współpracy. Dodam, że takiej współpracy na co dzień większość obszarów nie praktykowała, szczególnie współpracy dotyczącej podejmowania wspólnych decyzji finansowych – i to się udało.

Oczywiście były większe czy mniejsze problemy – przede wszystkim ze zbudowaniem listy projektów kluczowych dla tego obszaru. Niektóre projekty są bardzo spójne ze sobą, jak chociażby sieć ścieżek rowerowych zaprojektowana pod kątem dojeżdżających do pracy czy szkół mieszkańców obszarów miejskich, czy te dotyczące termomodernizacji bądź rozwiązywania problemów związanych z niską emisją, transportem zbiorowym. To wymagało pewnych kompromisów, ale się udało. Również cały proces negocjacji z nami został zakończony pomyślnie i komitet monitorujący przyjął już wszystkie kwestie.

A na jakim etapie jest Wielkopolska, jeśli chodzi o konkursy dotyczące unijnych programów?

– Wielkopolska jest bardzo mocno zaawansowana, jeśli chodzi o realizację i wdrażanie programów. 2016 rok możemy uważać za faktyczne rozpoczęcie procesu wydatkowania, choć pierwsze konkursy z EFS mieliśmy już realizowane w 2015 r.

W sumie z 48 zaplanowanych konkursów w ramach RPO, część już jest rozstrzygniętych, sporo rozstrzygnęliśmy też postępowań pozakonkursowych. Generalnie z 10-miliardowej wartości, przeliczając na złotówki, środków, które mamy do dyspozycji, 2,5 mld jest już zaangażowane w postępowaniach, część rozdysponowana i będzie teraz realizowana w postaci projektów. Oczywiście na rozliczenia tych projektów potrzeba jeszcze czasu.

Na sesjach Komitetu Regionów w Brukseli, ale też w rozmowach z unijnymi politykami często mówi pan o wdrażaniu funduszy strukturalnych w Polsce. Z czym możemy mieć w tej perspektywie największy problem?

– Przyjęliśmy wszyscy jako pewne wyzwanie, a jednocześnie jako pewną szansę dwufunduszowość programów regionalnych; że Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny połączone w jednym programie dają potencjalnie szanse budowania takich projektów, które będą realizowały twardą infrastrukturalną budowlaną część wraz z tą miękką społeczną. Takie bowiem podejście daje możliwość rozwiązywania konkretnych problemów w przestrzeni publicznej.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • artmetic ekonsulting, 2016-07-22 17:04:56

  Systemy CRM dla firm MŚP: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • red., 2016-06-23 12:21:11

  Do empi: Oczywiście, że nie jest nam wszystko jedno i obiecujemy się poprawić
 • empi, 2016-06-23 12:01:53

  kalisko-ostródzkiej???? czy wy czasem czytacie, to co piszecie???? Czy po prostu z Warszawy Ostrów i Ostróda to jedno i to samo.