PARTNER PORTALU
  • BGK

ZIT, Pomorze: 259 milionów euro dla Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

  • bad/PAP    14 września 2015 - 14:21
ZIT, Pomorze: 259 milionów euro dla Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
259 mln euro (ok. miliarda zł) przeznaczone do realizacji projektów ZIT na Pomorzu. Fot. metropoliagdansk.pl

259 milionów euro będzie miało do wydania Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano w poniedziałek porozumienie, na mocy którego Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, pełniący rolę tzw. Związku ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), stanie się instytucją pośredniczącą w dysponowaniu dotacjami z Unii Europejskiej.

Podpisaną umowę marszałek pomorski Mieczysław Struk określił jako krok milowy w rozwoju regionu. "Od tego momentu stowarzyszenie będzie wspólnie z zarządem województwa jako instytucją zarządzającą tym programem odpowiadać za sprawną, skuteczną i dającą wymierne efekty realizację projektów, które mają służyć rozwojowi metropolii i jej otoczenia" - podkreślił.

"To jest rzeczywiście pewnego rodzaju pilotaż jak miasta duże, średnie i mniejsze w kolejnych latach będą brały odpowiedzialność za politykę rozwojową: same będą zarządzały, same będą wdrażały fundusze unijne, oczywiście jeśli chodzi o politykę regionalną pod nadzorem marszałka" - podkreślił wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

ZIT dostaną 14 proc. całej kwoty z UE

259 mln euro (ok. miliarda zł) przeznaczone do realizacji projektów ZIT stanowi ok. 14 proc. całej kwoty, jaką Pomorskie będzie dysponować w ramach dotacji z UE na lata 2014-2020.

Dyrektor biura Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Michał Glaser powiedział, że z planowanych inwestycji największe będą dotyczyć usprawnienia komunikacji publicznej w regionie.

"Największy projekt o wartości 350 ml zł (dofinansowanie z UE - 250 mln zł) to budowa ok. 20 węzłów przesiadkowych w Trójmieście i kilkunastu gminach integrujących różne gałęzie transportu zbiorowego, w tym autobusy i pociągi" - wyjaśnił.

Poinformował, że innym istotnym przedsięwzięciem będzie projekt "roweru metropolitalnego". "Chodzi o to, aby na tych przystankach i węzłach przesiadkowych stworzyć parkingi i stacje dokujące na rowery" - dodał.

Inne planowane realizacje w ramach ZIT w Pomorskiem to m.in. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz projekty rewitalizacyjne w ośmiu miastach obszaru metropolitalnego.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zrzesza ponad 50 gmin w województwie, obejmując swoim zasięgiem ok. połowę mieszkańców Pomorskiego, a powierzchniowo jedną czwartą województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-09-16 00:56:38

    Dotacje unijne, pomagamy w pozyskaniu finansowania, RPO i nie tylko: artmetic.pl