PARTNER PORTALU
  • BGK

ZIT, Rzeszowski Obszar Funkcjonalny: 13 gmin pracuje nad strategią

  • bad/PAP    20 sierpnia 2015 - 18:20
ZIT, Rzeszowski Obszar Funkcjonalny: 13 gmin pracuje nad strategią

Inwestycje w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego są zaplanowane na kwotę 72 mln zł. Fot. mat. prasowe

Do końca września powstanie strategia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wspólne inwestycje 13 gmin mają kosztować 72 mln zł.
Jak mówi dyr. departamentu zarządzania RPO w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Adam Hamryszczak, strategia jest najważniejszym dokumentem dla Obszaru, bez niego nie będzie można realizować żadnych projektów.

Dodał, że niektóre obszary funkcjonalne w kraju mają już opracowane strategie. "ROF jest trochę opóźniony pod tym względem, dlatego jesteśmy w trybie naprawczym. Wierzę jednak, że uda się dotrzymać ustalonych terminów" - zaznacza Hamryszczak.

Stowarzyszenie musi pogodzić interesy 13 gmin

Taką nadzieję wyraża również prezes stowarzyszenia ROF Wiesław Dronka. Podkreśla, że strategia powinna być opracowana w przyszłym tygodniu, potem dokument będzie poddanym konsultacjom społecznym. Na koniec przyjęty musi zostać przez walne zgromadzenie ROF.

Dronka zaznacza, że strategia musi być przyjęta jednogłośnie. "A jak będzie i czy ktoś nie zgłosi w ostatniej chwili sprzeciwu - zobaczymy. W stowarzyszeniu musimy bowiem pogodzić interesy 13 gmin, a to nie zawsze jest łatwe" - dodaje.

Wiadomo, że jeden z projektów, który będzie realizowany przez wszystkie gminy z ROF, dotyczył będzie transportu. "Chcemy m.in. zakupić nowe autobusy, może uda się porozumieć w sprawie wspólnego biletu. W ramach tego projektu będziemy chcieli również ulepszyć infrastrukturę, np. wybudować chodniki" - mówi prezes stowarzyszenia.

Drugim obszarem wspólnych inwestycji ma być kultura. Tutaj stowarzyszenie planuje m.in. budowę w Rzeszowie i kilku innych gminach centrum sztuki współczesnej.

Dronka zaznaczył, że gminy chcą również przeznaczyć pieniądze na wsparcie i aktywizację seniorów - m.in. poprzez domy dziennego pobytu dla osób starszych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowe narzędzie, za pomocą którego realizowane będą strategie terytorialne, przede wszystkim dotyczące zintegrowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w latach 2014-2020.

Celem ZIT jest m. in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.