PARTNER PORTALU
  • BGK

ZIT, Rzeszowski Obszar Funkcjonalny: 13 gmin przyjęło wspólną strategię

  • aw/PAP    30 września 2015 - 16:31
ZIT, Rzeszowski Obszar Funkcjonalny: 13 gmin przyjęło wspólną strategię

Zasięg terytorialny i lokalizacja Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Źródło: Projekt Strategii ZIT Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

13 projektów o wartości ponad 488 mln zł znalazło się w przyjętej strategii Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF). Gminy chcą wspólnie realizować projekty z zakresu transportu, rewitalizacji i kultury.
Na inwestycje, które wspólnie będzie realizować 13 gmin, przeznaczonych zostanie ponad 72 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Bez strategii ani rusz

Jak powiedział dyrektor biura stowarzyszenia ROF Janusz Ramski, teraz strategia zostanie przesłana do zaopiniowania urzędowi marszałkowskiemu w Rzeszowie oraz do ministra infrastruktury i rozwoju. Obie instytucje mają 60 dni na wydanie opinii.

"Liczymy się z tym, że jakieś uwagi do strategii mogą być. Jesteśmy gotowi, aby rozmawiać i ewentualnie je uwzględnić. Najważniejsze, że zdążyliśmy przygotować ten dokument do końca września" - zaznaczył.

Strategia jest najważniejszym dokumentem dla obszaru, bez niego nie można realizować żadnych projektów.

13 projektów 13 gmin

Ramski podkreślił, że w dokumencie na liście podstawowej jest 13 projektów o łącznej wartości ponad 488 mln zł. "Jeden projekt o wartości ponad 35 mln zł znalazł się na liście rezerwowej" - dodał.

Wśród projektów, które gminy skupione w ROF chcą zrealizować, jeden dotyczył będzie transportu. W jego ramach zakupione mają być m.in. nowe autobusy, poprawiona ma być też infrastruktura transportowa, a jeśli wszystkie gminy się zgodzą, stworzony zostanie wspólny bilet. Wartość tego projektu to ponad 100 mln zł.

"Podobną wartość ma projekt zakładający rewitalizację obszarów gmin należących do ROF. Chcemy też przeprowadzać wspólne inwestycje w zakresie kultury, planujemy m.in. budowę w Rzeszowie i kilku innych gminach centrum sztuki współczesnej" - podkreślił Ramski.

Gminy chcą też przeznaczyć pieniądze na wsparcie i aktywizację seniorów - m.in. poprzez domy dziennego pobytu dla osób starszych.

Na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w ramach ROF-u przeznaczonych jest w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego ponad 72 mln euro. Stowarzyszenie będzie mogło starać się również o dodatkowe środki z budżetu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny tworzą gminy: Rzeszów, Boguchwała, Czarna, Chmielnik, Głogów Małopolski, Krasne, Łańcut (miasto i gmina), Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn, Czudec, Lubenia. Obejmuje pow. 1047 km kw., zamieszkuje go 356 tys. mieszkańców.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m.in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • mieszkaniec Chmielnika, 2015-09-30 19:13:06

    Ciekawe co im z tego wyjdzie, ale trzymam kciukiNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: