PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w Kontrakcie Terytorialnym dla Śląska. DTŚ Wschód bez finansowania

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 16:30
Zmiany w Kontrakcie Terytorialnym dla Śląska. DTŚ Wschód bez finansowania
DTŚ wschód ma prowadzić w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca. (fot. mat. GDDKiA)

Sześć nowych przedsięwzięć z zakresu kultury znajdzie się w aneksowanym Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego. Choć samorząd tego regionu chciał zapewnić w kontrakcie np. finansowanie dla DTŚ Wschód, na razie aneks do dokumentu nie wprowadził takiej zmiany.
• We wtorek (30.05) w siedzibie resortu rozwoju zaplanowano uroczyste podpisanie aneksów, które wprowadzą zmiany do kontraktów terytorialnych.

• Preferencje w konkursach o dofinansowanie z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają właśnie projekty z zakresu kultury.

• Drugim obszarem podjętym w aneksie do kontraktu jest energetyka. Wprowadzony zapis ma otworzyć możliwości dla wspólnego wyznaczenia i poszukiwania źródeł finansowania rozwoju energetyki na poziomie lokalnym.

 

DTŚ Wschód straciła możliwość finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego 

DTŚ Wschód to planowana inwestycja przedłużająca istniejącą Drogową Trasę Średnicową z Gliwic do Katowic w kierunku Mysłowic oraz Jaworzna i Sosnowca. Wpisane do dokumentów strategicznych województwa oraz Kontraktu Terytorialnego przedsięwzięcie zakłada obecnie trzy etapy realizacji (pierwszy z nich, Katowice - Sosnowiec Jęzor, oszacowano na ponad 300 mln zł).

Na początku br., wobec m.in. opóźnień w przygotowaniu, inwestycja straciła możliwość finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. W tej sytuacji samorząd woj. śląskiego w procesie renegocjacji swojego Kontraktu Terytorialnego postulował przesunięcie tego zadania z umieszczonego w nim katalogu inwestycji uzupełniających, do katalogu inwestycji priorytetowych.

Według urzędu marszałkowskiego w odpowiedzi strona rządowa poinformowała, że aneks do kontraktu na obecnym etapie negocjacji nie wprowadza zmian statusu DTŚ Wschód. Pozostawia jednak otwartą dyskusję co do postulowanych przez samorząd m.in. zakresu rzeczowego, właściwości stron, potencjalnego źródła finansowania czy warunków realizacji przedsięwzięcia. Padło też zobowiązanie do przeanalizowania sprawy w ramach Ministerstwa Infrastruktury oraz rządu.

Kultura będzie miała priorytet

W poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju przypomniało, że w 2016 r. zaczęły się prace na zmianą Kontraktów Terytorialnych, mające na celu uelastycznienie i wzmocnienie tego instrumentu.

- W pierwszej kolejności zdecydowano o wsparciu obszaru kultury poprzez szersze otwarcie kontraktów na projekty zgłaszane przez samorządy województw oraz samorządy lokalne - przekazało MR.

Ministerstwo podało, że na wtorek w siedzibie resortu zaplanowano uroczyste podpisanie aneksów, które wprowadzą zmiany do kontraktów. Preferencje w konkursach o dofinansowanie z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko otrzymają właśnie projekty z zakresu kultury (zweryfikowane przez resort kultury spośród zaproponowanych przez samorządy).

W przypadku woj. śląskiego w kontrakcie znajdzie się w ten sposób sześć z 15 zgłoszonych przez stronę samorządową inwestycji. Będą to rozbudowa Bielskiego Centrum Kultury, "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska" (m.in. sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu) czy rewaloryzacja Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach (objętego wnioskiem o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.