PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w systemie funduszy unijnych

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    3 października 2011 - 06:47
Zmiany w systemie funduszy unijnych

Po 2013 r. możliwe będzie finansowanie tego samego programu operacyjnego zarówno z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jak podkreśla Laszlo Andor, unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych, „to rozwiązanie umożliwi lepszą koordynację zarządzania funduszami unijnymi, a beneficjentom kompleksowe zaplanowanie celów rozwoju i jasne wskazanie środków z UE, których chcą użyć, aby te cele osiągnąć” – informuje „Rzeczpospolita”.

„Korzystając z programów wielofunduszowych, unikniemy też pokrywania się europejskiej pomocy” – mówi Andor.

Wiceminister rozwoju regionalnego Waldemar Sługocki ocenia, że środki z obydwu funduszy będą się znakomicie uzupełniać. „To rozwiązanie na pewno zastosujemy w programach regionalnych. Zwiększy ono efektywność wykorzystania dotacji. Pozwoli też lepiej je zaadresować” – podkreśla.

Ekspert BCC Jerzy Kwieciński mówi, że wszystkim się wydawało, iż będzie to oznaczać, że np. przedsiębiorca za dotację z programu regionalnego będzie mógł zakupić nowoczesną linię technologiczną i jednocześnie sfinansować szkolenia pracowników z jej obsługi.

„Ale z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli KE wynika, że wielofunduszowość, czyli de facto dwufunduszowość, będzie możliwa na poziomie priorytetów programu operacyjnego, a nie na poziomie projektów” – stwierdza w „Rzeczpospolitej”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.