PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizowane obserwatorium za unijną kasę

  • PAP    27 kwietnia 2012 - 09:50

Multimedialne wyposażenie, w tym przenośne planetarium zwane mobilnym astrolabium oraz sieć infokiosków z dostępem do informacji naukowych, zyskało po modernizacji olsztyńskie obserwatorium astronomiczne. W piątek otwarto placówkę po remoncie.
Modernizację obserwatorium przeprowadzano w ramach unijnego programu MIZAR - Multimedialnej Infrastruktury Zasobów Astronomicznych dla Regionu. Kosztował on 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło prawie 1 mln zł.

Obserwatorium zyskało mobilne astrolabium czyli przenośne planetarium. Pojazd wyposażony w astronomiczne instrumenty będzie jeździł podczas wakacji do letniskowych miejscowości, a od jesieni do wiosny - do szkół w regionie. Dzięki temu uczniowie, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w astronomicznych warsztatach, nauczyć się obserwowania nieba oraz obsługi teleskopów.

W budynku postawiono sieć infokiosków, dzięki którym odwiedzający będą mogli, korzystając z bazy danych, rozszerzać swoją wiedzę z geografii, fizyki i astronomii. Będą mieli także dostęp do informacji o Warmii i Mazurach oraz o najsłynniejszym astronomie związanym z Olsztynem - Mikołaju Koperniku.

Obserwatorium, mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień, posiada teraz nowoczesną, energooszczędną iluminację. Ma ona system sterowania kolorem światła, który umożliwia przedstawianie multimedialnych projekcji na ścianach obserwatorium. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.