PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmodernizowane obserwatorium za unijną kasę

  • PAP    27 kwietnia 2012 - 09:50

Multimedialne wyposażenie, w tym przenośne planetarium zwane mobilnym astrolabium oraz sieć infokiosków z dostępem do informacji naukowych, zyskało po modernizacji olsztyńskie obserwatorium astronomiczne. W piątek otwarto placówkę po remoncie.
Modernizację obserwatorium przeprowadzano w ramach unijnego programu MIZAR - Multimedialnej Infrastruktury Zasobów Astronomicznych dla Regionu. Kosztował on 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło prawie 1 mln zł.

Obserwatorium zyskało mobilne astrolabium czyli przenośne planetarium. Pojazd wyposażony w astronomiczne instrumenty będzie jeździł podczas wakacji do letniskowych miejscowości, a od jesieni do wiosny - do szkół w regionie. Dzięki temu uczniowie, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w astronomicznych warsztatach, nauczyć się obserwowania nieba oraz obsługi teleskopów.

W budynku postawiono sieć infokiosków, dzięki którym odwiedzający będą mogli, korzystając z bazy danych, rozszerzać swoją wiedzę z geografii, fizyki i astronomii. Będą mieli także dostęp do informacji o Warmii i Mazurach oraz o najsłynniejszym astronomie związanym z Olsztynem - Mikołaju Koperniku.

Obserwatorium, mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień, posiada teraz nowoczesną, energooszczędną iluminację. Ma ona system sterowania kolorem światła, który umożliwia przedstawianie multimedialnych projekcji na ścianach obserwatorium. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: