PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP chce większych pieniędzy na drogi w miastach na prawach powiatu

  • MN    28 sierpnia 2017 - 15:48
ZMP chce większych pieniędzy na drogi w miastach na prawach powiatu
ZMP zwraca uwagę, że fundusze na drogi są mniejsze niż potrzeby inwestycyjne. (fot. pixabay)

Związek Miast Polskich wnioskuje o przeprowadzenie analizy systemu finansowania dróg krajowych na ich terenie, a także wielkości i dostępności środków pochodzących z UE, przeznaczonych na dofinansowanie dróg krajowych poza siecią TEN-T.
• Związek pisze o nieuzasadnionym i niesprawiedliwym braku dostępu miast na prawach powiatu do środków Krajowego Funduszu Drogowego.

• Ponadto zwraca uwagę na niewystarczającą wysokość środków na drogi krajowe w miastach na prawach powiatu w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

• Jednocześnie ZMP uważa za niesprawiedliwe potraktowanie miast na prawach powiatu z woj. mazowieckiego, które - jako jedyne w kraju - nie mogą ubiegać się o środki z PO IŚ 2014-2020 w zakresie dofinansowania dróg krajowych.

ZMP apeluje o umożliwienie jeszcze w obecnej perspektywie finansowej (po 1 stycznia 2018 r.) ubiegania się o środki obecnie niedostępne dla miast na prawach powiatu, w szczególności w ramach PO Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (m.in. działanie 4.2. Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego oraz 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach).

Mówiąc zaś o niewystarczającej wysokości środków na drogi krajowe w miastach na prawach powiatu w PO IŚ, Związek Miast Polskich przytacza, że z przeprowadzonej przez niego ankiety wynika, iż potrzeby w tym zakresie, uwzględniające tylko najpilniejsze inwestycje, są dwukrotnie większe niż alokacja.

Czytaj też: Autostrada Wielkopolska musi zwrócić Polsce 895 mln zł

Druga kwestia poruszona w stanowisku ZMP dotyczy części woj. mazowieckiego.

– Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską podziału statystycznego województwa mazowieckiego na dwie odrębne jednostki statystyczne NUTS. Dotychczas Warszawa wraz z okolicznymi powiatami znacząco zawyżała statystyki Mazowsza, co spowodowało zaliczenie całości województwa mazowieckiego do regionów lepiej rozwiniętych – pisze ZMP. – Konsekwencją tego są znaczne ograniczenia w dostępie do środków UE, zwłaszcza dla miast na prawach powiatu, przy równoczesnym braku dostępu do innych środków, jak np. z PO Polska Wschodnia 2014-2020

W oświadczeniu napisano, że województwa Polski wschodniej dotychczas były jednymi z najsłabiej rozwiniętych pod względem PKB per capita i jedynymi z najmniej konkurencyjnych regionów w Unii Europejskiej. Ale problemy, z którymi zmagają się województwa zaliczane do Polski Wschodniej, dotyczą także subregionów województwa mazowieckiego, poza Warszawą i przyległymi gminami.

Dlatego Związek Miast Polskich apeluje, aby statystycznie słabiej rozwiniętej części województwa mazowieckiego umożliwić aplikowanie o środki UE, np. z PO Polska Wschodnia 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz, 2017-09-11 11:44:23

    W Programie Polska Wschodnia 2014-20 nie ma juz środków na drogi, cała kasa została rozdysponowana.